Kittner-Syner-Nadrchal

Všiml si jí každý. Bílá, oplechovaná novostavba uprostřed vil nad libereckou přehradou. Někomu se líbí, někomu přijde zajímavá. Ještě zajímavější jsou ale majitelé jejich luxusních bytů. Mezi nemnohými vlastníky jsou tři muži, kteří dlouho dobu určovali v Liberci běh věcí veřejných – podnikatel a majitel firmy Syner Petr Syrovátko, podnikatel a politik, který celou budovu také stavěl, Josef Nadrchal a bývalý liberecký primátor za ODS Jiří Kittner.

 

Obytný soubor Boseň- tak se jmenuje dům na Husově ulici nad přehradou, stavěla firma patřící právě Josefu Nadrchalovi, někdejšímu libereckému úředníkovi, který si posléze založil vlastní firmu Investing CZ, která pro město často dělala a dělá technický dozor na stavbách, často, kde staví Syner. Jmenujme libereckou Tipsport arénu nebo aktuálněji liberecké lázně, kde Syner fakturoval jako subdodavatel, aniž by o tom vedení města vůbec vědělo. Nadrchal také založil Demokratickou regionální stranu, která byla spojencem ODS na liberecké radnici. Nadrchal i jeho firma v současnosti čelí žalobám ohledně MS v lyžování 2009, kde měly rovněž dělat mandatáře a dozor investora nad dotacemi.

Dalším majitelem jednoho z apartmá je člen liberecké ODS, její sponzor a zároveň i spolumajitel firmy Syner, Petr Syrovátko. Propojení Syneru a jeho odnoží s libereckou radnicí v posledních letech proslavilo Liberec po celé zemi. Podle studie libereckého zastupitele za Změnu pro Liberec a univerzitního pedagoga Jaromíra Baxy stálo obchodní spojení se Synerem městskou kasu za posledních 23 let okolo deseti miliard korun.

Třetím majitelem luxusní nemovitosti je bývalý, jedenáctiletý primátor Liberce, Jiří Kittner. Ten přišel do politiky z místa ekonomického ředitele Syneru a ze jeho éry Syner také nejvíce zakázek získal. Během Kittnerova primátorování se Liberec propadl do obrovských dluhů. Nemovitost nad libereckou přehradou není jediná luxusní rezidence, kterou s majiteli a manažery Syneru Jiří Kittner sdílí. Již v minulosti se stal majitelem minimálně dvou luxusních apartmá v Praze, kde má za sousedy právě špičky stavební firmy Syner.

Jiří Kittner to neměl z Husovy ulice daleko do práce, po vytvoření současné opoziční smlouvy na liberecké radnici (ČSSD, Liberec občanům/Starostové pro Liberecký kraj, VV/Nový směr, Unie pro sport a zdraví/PRO sport a zdraví s ODS) se stal na určitou dobu bez výběrového řízení ekonomickým ředitelem liberecké nemocnice.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;