Liberec-ČSSD

Státní zastupitelství obžalovalo celkem jedenáct lidí z vedení ČSSD Libereckého kraje a z vedení krajské společnosti Silnice LK. Hrozí jim vysoké tresty odnětí svobody za nelegální přijímání odměn, kterých se měli dopustit v době, kdy v Libereckém kraji vládla ČSSD opřená o KSČM. Kontroverzní způsob odměňování a nakládání s veřejnými prostředky, již tehdy dlouho kritizovaný, bude mít tak dohru u soudu v Liberci.


Na konci března začne u soudu přelíčení, kde se budou zpovídat i kdysi suverénní bývalí krajští náměstci za ČSSD. Vedle nich se ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku bude zodpovídat všech devět bývalých krajských radních, obviněni byli i dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK. Celková škoda byla vyčíslena na 850.000 korun. Většině hrozí tresty do pěti let, někteří ale mohou od soudu odejít až s osmi lety za mřížemi.

Podle státní zástupkyně se obžalovaní dopustili porušení zákona o střetu zájmů, když schválili (někteří i sami sobě) odměny v organizacích Libereckého kraje (Silnice LK a nemocnice v České Lípě), na které podle zmíněného zákona neměli, jakožto jeho představitelé, nárok. Vinu mají nést i lidé z vedení krajských společností, kteří takto schválené odměny podepsali.

Odměny za práci v dozorčích orgánech Libereckého kraje se pohybovaly od 10.000 do 50.000 korun. Například Zdeněk Bursa bral jako předseda dozorčí rady v liberecké nemocnici 50 tisíc korun měsíčně. V českolipské nemocnici si pak za své angažmá odnesl celkově přes 350 tisíc korun, jeho kolega a spolustraník Pavel Petráček přes 250 tisíc. Českolipská nemocnice již v minulosti avizovala, že bude chtít peníze zpět. Zatímco Petráček své odměny odevzdal, Bursa zpátky nedal ani korunu.

Olbřímí odměny se v nemalé míře vyplácely i v liberecké nemocnici, když v ní na základě politických dohod ve vedení firgurovalo duo politiků Jiří Kittner-Jiří Veselka.  I zde policie obvinila tři liberecké politiky: Zdeňka Bursu (ČSSD), Jiřího Veselku (USZ) a primátorku Martinu Rosenbergovou.  Nakonec je ale zachránil náhle se obejvivší právní posudek, který vyplácení odměn schvaloval a podle kterého údajně všichni tři postupovali.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;