Volby 2013-Liberecký kraj

Předčasné volby do poslanecké sněmovny přinesly na severu Čech překvapení. Jasným vítězem voleb se stalo hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše se ziskem 21,59 % voličských hlasů. Druhá skončila ČSSD, kterou volilo 16,89% voličů. TOP 09 získala 15,24 % hlasů, KSČM 14,38%, Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury 7,97% a ODS 6,95%. K volbám přišlo v Libereckém kraji pouhých 57,92% voličů.


Za Liberecký kraj usedne v poslanecké sněmovně osm poslanců. Budou jimi někdejší novinář Mladé fronty Dnes a lídr ANO v Libereckém kraji Martin Komárek a jeho spolukandidátka, jablonecká záchranářka Jana Pastuchová, která se díky preferenčním hlasům posunula ze třetího místa.

Libereckou ČSSD bude v parlamentu prezentovat lídr kandidátky Pavel Ploc a bývalý jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha, který rovněž, díky kroužkování, přeskočil libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou.

TOP 09 má své zákonodárce ve dvou starostech. Jsou jimi semilský Jan Farský a železnobrodský Václav Horáček, kteří poslancovali již předcházející volební období.

Ředitel liberecké záchranné služby Stanislav Mackovík, pokud se mandátu (jako v případě krajských voleb) nevzdá, bude poslancem za KSČM a svého zástupce bude mít v Poslanecké sněmovně i Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury. Bude jí zdravotní sestra Jana Hynková.

ODS svého poslance za Liberecký kraj poprvé v historii nemá.

Mezi stranami, které se nedostaly do parlamentu, ale volili je v Libereckém kraji lidé,  jsou Pirátská strana (3,31%) , KDU-ČSL (3,01%), Strana Zelených (2,54%), Strana svobodných občanů (2,41%), Změna (1,96%), SPOZ (1,35%).

Vítězem letošních předčasných voleb v republikovém měřítku je ČSSD. Hlasovalo sice pro ni nejvíce voličů, ale získala nejméně hlasů za posledních dvacet let, 20,45 procent. Druhé skončilo hnutí Andreje Babiše s 18,65 a komunisté 14,91. TOP 09 získala 11,99% a ODS 7,72% hlasů. Do Sněmovny se dostane i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (6,88%) a lidovci (6,78%). Ve sněmovně zasedne sedm stran.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;