referendum Liberec

První liberecké referendum o prodeji technických služeb a posledního strategického majetku nemá žádný závazný výsledek. Hlasovat přišlo 17% lidí. K tomu, aby závazné bylo, bylo zapotřebí účasti 35% libereckých voličů, což představuje více než 28 tisíc občanů. I přes politicky motivovaný bojkot referenda ze strany vedení radnice dorazilo hlasovat 13 599 Liberečanů a téměř všichni se vyslovili proti privatizaci městských podniků a nemovitostí.


Aby bylo liberecké referendum závazné, muselo by k němu přijít o 15 tisíc lidí více. Z těch, co k volebním urnám dorazili, se zhruba 97% vyslovilo proti prodeji libereckého letiště, posledního strategického majetku, ale také například Technických služeb města Liberce.

Bylo jich 13,6 tisíc, což například představuje více než dvounásobek voličů, kteří dali v posledních volbách hlas současné primátorce Martině Rosenbergové ( ČSSD) nebo ekonomickému náměstku Jiřímu Šolcovi z Liberce občanům. Ten už ale v médiích oznámil, že bude minimálně prodej technických služeb prosazovat.

Liberecké referendum vzniklo na základě petice, kterou inicioval přípravný výbor referenda, v němž figurovala i opoziční Změna pro Liberec. Zástupci referenda sebrali podpisy devíti tisíc občanů a radnice tak musela referendum vyhlásit, ač velká opozičně smluvní koalice na liberecké radnici  (ČSSD, LO, USZ, ex-VV +ODS) prohlasovala, proti záměru přípravného výboru, aby referendum neproběhlo s parlamentními volbami, což je v rozporu s judikáty Nejvyššího správního soudu.

Zástupci přípravného výboru se pak nestihli odvolat v řádném termínu a referendum bylo vyhlášeno na 4. října. Radnice se k referendu samotnému stavěla velice vlažně a pro jeho propagaci neučinila téměř nic.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;