Miroslav Pelta

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) bude mít nové sídlo za několik desítek milionů korun. A postaví ho liberecká firma Syner. Pro toho, kdo sleduje dění kolem českého fotbalu, žádné překvapení. Předsedou FAČR je majitel jabloneckého fotbalového klubu Miroslav Pelta, kterého s majiteli Syneru pojí nejen členství v ODS. Ve hře je navíc výstavba Národního fotbalového stadionu za miliardu a půl.

V úterý proběhla konference FAČR, kde bylo oznámeno, že se organizace chce ucházet o pořádání fotbalového šampionátu EURO 2020. K tomu je prý potřeba vystavět nový velký stadion. A pak bylo ještě, jakoby na okraj, oznámeno, že FAČR tedy logicky potřebuje nové sídlo, a to že bude, po proběhlém výběrovém řízení, stavět firma Syner. Cena zakázky by měla být zhruba 152 milionů korun.

Výběrové řízení ovšem zůstalo skryto očím veřejnosti, jelikož FAČR není ze zákona veřejným zadavatelem. Podle vyjádření představitelů FAČR, se fotbalový svaz chtěl vyhnout stavebním gigantům a upřednostnit českou firmu s českým kapitálem.

Staří známí ze Severu

Není žádným tajemstvím, že majitele Syneru a předsedu FAČR Miroslava Peltu pojí přátelské, politické i obchodní vazby. Jeden z vlastníků firmy Syner Petr Syrovátko je stejně jako Pelta členem ODS Libereckého kraje. A stejně jako je celorepublikově známý vliv Syneru a firem kolem něj na libereckou politiku, podobně silný je vliv Miroslava Pelty na politiku jabloneckou, zejména na zdejší ODS.

Syner je navíc významným sponzorem fotbalového klubu FK Baumit Jablonec, který patří Miroslavu Peltovi. Podezřelé zároveň je, že není neobvyklé, že firma,  která na Liberecku získá významnou veřejnou zakázku, stává se sponzorem FK Baumit či hokejového týmu Bílí tygři Liberec, kteří zase pro změnu patří vlastníkům Syneru.

Například pražská firma Pragoimex, která na posledních chvíli rozhodnutím někdejšího primátora za ODS a přítele zmíněných podnikatelů Jiřího Kittnera a tehdejšího šéfa libereckého dopravního podniku Jiřího Veselky (Unie pro sport a zdraví) získala kontrakt na dodávku tramvají do Liberce a Jablonce, zahořela láskou ke sportu v našem regionu a začala sponzorovat Bílé tygry a FK Baumit Jablonec.

Zatím jen generálka?

Nákladné sídlo FAČR tak může představovat jen generálku před avizovanou výstavbou Národního fotbalového stadionu pro 30 tisíc diváků, který má stát na pražském Strahově v místě stadionu Evžena Rošického. Jeho odhadovaná cena je zhruba půl druhé miliardy korun.

Rošického stadion ještě loni patřil ještě loni Českému svazu tělesné výchovy (ČSTV), zem pod ním nadále vlastní Magistrát hlavního města Prahy. ČSTV v lednu předal stavbu darem FAČR, čímž je možné získat pozemky pod ním od Prahy zdarma formou výpůjčky na období zhruba 40 let.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;