carsharing-Liberec

V sobotu 20. dubna v Liberci proběhne rozjezd pobočky carsharingu Autonapůl. Po Brně se tak Liberec stane druhým městem v Česku, kde mohou zájemci o sdílení aut využívat těchto služeb. První český carsharing Autonapůl nyní v Brně provozuje vozový park 11 automobilů pro 70 klientů, v Liberci bude pro zájemce vyhrazen vůz Škoda Octavia kombi. Předání proběhne v zahradě centra Lidové sady od 10 hodin. Následovat bude krátká tisková konference a setkání s potenciálními zájemci.

Carsharing je sdílení automobilů více lidmi, kteří auto potřebují jen občas a proto se jim nevyplatí kupovat a provozovat vlastní auto. Odborníci spočítali, že se sdílení aut vyplácí řidičům či firmám, kteří ročně najezdí do 10 až 15 tisíc kilometrů. Navíc šetří parkovací místa ve městě, protože jeden sdílený automobil využívá přibližně 4 až 10 řidičů.

Carsharing je na Západě široce rozšířenou službou. Například v Německu sdílení aut využívá na 500 tisíc lidí, v Švýcarsku pak přes 100 tisíc klientů. Sdílené automobily jsou klientům k dispozici nonstop 24 hodin denně.

Michal Šimoník z Autonapůl říká: „Ulice plné aut, ve špičce zacpané silnice a nedostatek parkovacích míst zná každé české město. Sdílení aut je jednou z možností, jak dopravě a parkování ve městě ulevit a zároveň ušetřit nemalé peníze.

Průzkumy ukazují, že průměrné auto jezdí jen hodinu denně – a dalších 23 hodin tedy někde stojí a zabírá místo. My nabízíme řešení: auto si nemusíte kupovat, stačí se zaregistrovat do našeho systému, složit vratnou vstupní zálohu a pak už jen rezervovat a jezdit dle potřeby. Výpočty ukazují, že se sdílení aut vyplatí lidem, kteří ročně najedou méně než 10 až 15 tisíc kilometrů. Zájemci o sdílení nás mohou jednoduše kontaktovat na www.autonapul.org.“

Autonapůl je první český carsharing. Umožňuje levně a pružně využívat auto lidem, kterým se nevyplatí kupovat a provozovat vlastní auto. Sdílení automobilů šetří Vaši peněženku, parkovací místa ve městě i životní prostředí. To vše bez dotací ze strany státu.

Využívat carsharing není složité. Klient podepíše vstupní rámcovou smlouvu, složí vratnou zálohu a poté už jednoduše kterýkoli vůz rezervuje, vyzvedne, jede kam potřebuje a po skončení cesty auto vrátí. Jednou za čas poté zaplatí fakturu, podobně jako za telefon. Řidiči tak odpadá starost o nákup, údržbu i servis a dostává k dispozici spolehlivý vůz s dálniční známkou a veškerou povinnou výbavou.

Autonapůl pro své klienty chystá během druhé poloviny letošního roku spustit unikátní systém bezkontaktního předávání aut. V současné době se klienti kvůli předání auta musí osobně potkat, v budoucnu už to nebude nutné. Po předchozí rezervaci si vůz jednoduše otevřou čipovou kartou nebo mobilem a mohou jet.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;