soud-Syner-Dvořáčková

Stavební společnost Syner známá svými kontakty do politiky prohrála soud s občanskou aktivistkou a předsedkyní občanského sdružení Staré město Liberec Alenou Dvořáčkovou. Dnes Vrchní soud v Praze projednal odvolání Syneru proti rozsudku Krajského soudu v Liberci ve věci poškození dobrého jména  a odvolání zamítl, čímž prakticky potvrdil rozsudek soudu v Liberci z června 2012. Syner žaloval Alenu Dvořáčkovou za její názory na propojení vedení města a Syneru, které zveřejnila na našem webu a v Mladé frontě.

 

Původní žaloba se týkala několika článků, v nichž Alena Dvořáčková vyjádřila svůj názor na politiku a zejména obchody města s firmou Syner. Přitom primární kritika se v těchto článcích týkala zejména postupu vedení města, například ve vztahu k Tipsport aréně, kterou Syner pro město za nemalou částku postavil a dnes ji využívá a spravuje. Za názory vyjádřené v článcích chtěla firma Syner po státní úřednici Aleně Dvořáčkové milion korun jako odškodné.

Soudce Krajského soudu v Liberci již loni v létě konstatoval, že se vyjádření Aleny Dvořáčkové zakládají na skutečnosti. Otázka se potom vedla o tom, zda došlo k poškození „dobré pověsti“ žalujícího, tedy společnosti Syner. Jak již tehdy dokázal soud výběrem článků z médií za posledních deset let, firma Syner rozhodně nepatří mezi společnosti s křišťálově čistou pověstí. A jak říkají judikáty Nejvyššího soudu, kdo chce bránit svou dobrou pověst, musí nějakou mít.

Podle soudu by byla potvrzením žaloby Syneru rovněž ohrožena svoboda slova, právě proto, že se tvrzení Aleny Dvořáčkové opírá o fakta. Dnes se s výrokem krajského soud ztotožnil i Vrchní soud v Praze.

Žaloba se pak uchylovala k klasickým tvrzením, že Syner je významná společnost, zatím trestně bezúhonná, podporující charitu. Právní zástupce firmy Syner, advokát Oldřich Filip také před soudem tvrdil v Liberci  nepravdu, že firma Syner do dnešních dnů přecházela kritiku s nadhledem, a to nejen ze strany Aleny Dvořáčkové. Přitom firma Syner je známá svými až hysterickými reakcemi na hodnocení svoje a svého vlivu na komunální politiku.

Příkladem může být stížnost na Jaromíra Baxu u rektora Univerzity Karlovy, stížnosti na mladé umělce ze skupiny Guma guar nebo hrozba zastavení Nadace Syner kvůli kritice ze strany Jana Korytáře, Jaromíra Baxy a autora těchto řádků v roce 2011. Ostatně právě i naší redakci hrozila již před několika lety a opakovaně žalobou firma Syner, právě prostřednictvím advokátní kanceláře Oldřicha Filipa.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;