Krajská nemocnice Liberec

Podle státní zástupkyně je pobírání odměn uvolněnými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Nicméně obviněné v kauze pobírání vysokých odměn v dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec zachránil právní posudek, který si nechali na poslední chvíli vypracovat a dnes tvrdí, že o něj svá rozhodnutí opírali. Primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD), někdeší krajský radní Zdeněk Bursa (ČSSD) a ředitel liberecké nemocnice Jiří Veselka (Unie pro sport a zdraví) tak před soud nakonec nemusí.

"Státní zástupkyně nadále zastává právní názor, že pobírání odměn uvolněnými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů," uvedl pro ČTK liberecký státní zástupce Petr Hořín. Obvinění ale uspěli s námitkou, že o odměnách rozhodovali na základě opačného právního stanoviska. Státní zástupkyně dospěla k závěru, že při dvou opačných právních názorech je nelze trestně stíhat. "Nejedná se o oblast práva trestního, ale o oblast svědomí a morálky, kam pravomoc státního zastupitelství nesahá," dodal Hořín.

Všichni tři politici byli obviněni, že porušili v září 2011 zákon, když schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30 000 korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Tehdejší náměstek Bursa si přišel, jako předseda dozorčí rady, dokonce na 50 000 korun měsíčně.

Odměny v dozorčí radě nemocnice údajně v rozporu se zákonem pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček (oba ČSSD). Dokonce i tehdy, když se na ně svezla vlna vlna kritiky za jejich pobírání odměn, přišli opět s dalším právním názorem, který měl dokazovat, že je vše v pořádku. Nejdříve jej nechtěli zveřejnit vůbec, za několik týdnů ale skutečně přišli s posudkem od soukromé právní kanceláře, který jejich nestandartně vysoké odměny posvěcoval.

V liberecké nemocnici našli útočiště významní politici, a to po převratu na liberecké radnici v roce 2011, kdy byla odvolána Změna pro Liberec a vytvořena opozičně smluvní tichá koalice ČSSD, Liberec občanům, VV, Unie pro sport a zdraví a ODS. Místo ředitele bez výběrového řízení zde získal předseda Unie pro sport a zdraví Jiří Veselka a ekonomickým ředitelem (rovněž bez výběrového řízení) se stal někdejší liberecký primátor Jiří Kittner z ODS. Vedle toho došlo k rzatnímu navýšení odměn v dozorčí radě pro představitele liberecké ČSSD - Františka Hrušu, Milana Šíra, Pavla Petráčka, Zdeňka Bursu a Martina Seppa a zástupce Liberce občanům - náměstka primátorky Kamila Jana Svobodu. Ten se ale jako první, po začátku kritiky, svých odměn vzdal.

Bursa a osm dalších bývalých krajských radních včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) čelí trestnímu stíhání kvůli neoprávněnému vyplácení odměn i v dalších krajských firmách. Bývalí členové rady a dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK se podle policie dopustili zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Bursa a Petráček, kteří si odměny vyplácet dali, jsou navíc obviněni ze zatajování věci a podvodu. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850.000 korun.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;