Robert Dušek bude i nadále předsedou liberecké ČSSD

Liberečtí sociální demokraté mají staronového šéfa. Stal se jím současný europoslanec Robert Dušek, který již v minulosti ve straně pevně třímal otěže moci. Rozhodla o tom včerejší stranická volební konference, kde Dušek přesvědčivě zvítězil – získal 66 z 92 hlasů. Liberecká konference ČSSD zároveň odmítla delegovat na místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera, který kandidoval na prezidenta a v rámci ČSSD představuje levicové křídlo, které se ostře vymezuje proti zaběhnutým pořádkům ve straně.

Robert Dušek oznámil svou rezignaci na podzim po prohraných krajských volbách, kdy liberecká ČSSD obhajovala vítězství, ale získala pouhých 13%, což představovalo nejhorší volební výsledek v celé zemi. Z původních patnácti křesel v zastupitelstvu Libereckého kraje to představuje pouhých sedm.

Tvářemi volebního debaklu byli vedle Duška i tehdejší krajští sociálně demokratičtí náměstci jako Martin Sepp, Pavel Petráček nebo Martin Bursa. Proti Duškovi kandidovala Romana Žatecká, ta ovšem získala jen 25 hlasů. Do krajského výboru se nedostal ani Duškův rival, matador české politiky a  semilské organizace a někdejší poslanec ČSSD Michal Kraus.

Na krajské konferenci schvalovali sociální demokraté také nominace pro celorepublikovou volební konferenci strany na místa místopředsedů. Získali ji Martin Starec, Alena Gajdůšková či Jiří Bodenlos. Na místo předsedy strany získal nominaci Bohuslav Sobotka.

Na post místopředsedy naopak nezískal podporu Jiří Dienstbier. Ten například v době odvolávání primátora Jana Korytáře v roce 2010 horoval proti likvidaci původní koalice se Změnou pro Liberec. Liberečtí sociální demokraté mu to nezapomněli a v době prezidentské kandidatury se v Liberci ze strany ČSSD nedočkal žádné podpory a s jeho kampaní zde pomáhali jen aktivisté hnutí ProAlt.

Robert Dušek proslul svým nekompromisním řízením strany, dosazováním svých příbuzných i věrných na stranické posty i na místa v krajem řízených organizacích. Za krajské vlády ČSSD s podporou KSČM bylo uzavřeno několik kritizovaných veřejných zakázek a ku příkladu začala privatizace veřejné dopravy firmou Busline, s jejímž vedením mají představitelé ČSSD (ale i např. KSČM) nadstandartní vztahy.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice vydalo Manuál veřejného prostranství pro město Liberec – modrozelená infrastruktura. Má se jednat o vademecum, podle kterého se má nakládat s veřejným prostorem.
Kauza, kterou tento týden otevřel Náš Liberec a ve které jde o podezřelou zakázku na nákup technologií na úpravu vody za 6 milionů pár
Překvapení se nekoná. Podle rozhodnutí komise pro výběr zhotovitele nového plaveckého bazénu na Tržním náměstí a následně i Rady města, by měl bazén stavět
Vedení libereckého bazénu, ve kterém figuruje politik a radní města z TOP 09/Starostů pro Liberecký kraj, zadalo na poslední chvíli zakázku na úpravy vody