Robert Dušek-čssd

Liberečtí sociální demokraté mají staronového šéfa. Stal se jím současný europoslanec Robert Dušek, který již v minulosti ve straně pevně třímal otěže moci. Rozhodla o tom včerejší stranická volební konference, kde Dušek přesvědčivě zvítězil - získal 66 z 92 hlasů. Liberecká konference ČSSD zároveň odmítla delegovat na místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera, který kandidoval na prezidenta a v rámci ČSSD představuje levicové křídlo, které se ostře vymezuje proti zaběhnutým pořádkům ve straně.

Robert Dušek oznámil svou rezignaci na podzim po prohraných krajských volbách, kdy liberecká ČSSD obhajovala vítězství, ale získala pouhých 13%, což představovalo nejhorší volební výsledek v celé zemi. Z původních patnácti křesel v zastupitelstvu Libereckého kraje to představuje pouhých sedm.

Tvářemi volebního debaklu byli vedle Duška i tehdejší krajští sociálně demokratičtí náměstci jako Martin Sepp, Pavel Petráček nebo Martin Bursa. Proti Duškovi kandidovala Romana Žatecká, ta ovšem získala jen 25 hlasů. Do krajského výboru se nedostal ani Duškův rival, matador české politiky a  semilské organizace a někdejší poslanec ČSSD Michal Kraus.

Na krajské konferenci schvalovali sociální demokraté také nominace pro celorepublikovou volební konferenci strany na místa místopředsedů. Získali ji Martin Starec, Alena Gajdůšková či Jiří Bodenlos. Na místo předsedy strany získal nominaci Bohuslav Sobotka.

Na post místopředsedy naopak nezískal podporu Jiří Dienstbier. Ten například v době odvolávání primátora Jana Korytáře v roce 2010 horoval proti likvidaci původní koalice se Změnou pro Liberec. Liberečtí sociální demokraté mu to nezapomněli a v době prezidentské kandidatury se v Liberci ze strany ČSSD nedočkal žádné podpory a s jeho kampaní zde pomáhali jen aktivisté hnutí ProAlt.

Robert Dušek proslul svým nekompromisním řízením strany, dosazováním svých příbuzných i věrných na stranické posty i na místa v krajem řízených organizacích. Za krajské vlády ČSSD s podporou KSČM bylo uzavřeno několik kritizovaných veřejných zakázek a ku příkladu začala privatizace veřejné dopravy firmou Busline, s jejímž vedením mají představitelé ČSSD (ale i např. KSČM) nadstandartní vztahy.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;