Liberecký kraj

Dnes se od deseti hodin dopoledne v budově Libereckého kraje volila nová krajská vláda pro začínající volební období 2012-16. Hejtmanem se podle očekávání stal dosavadní starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta, lídr Starostů pro Liberecký kraj. Jeho statutární náměstkyní byla zvolena Zuzana Kocumová ze Změny pro Liberecký kraj, která zároveň povede resort zdravotnictví, sportu a tělovýchovy. Zástupci KSČM, ČSSD a ODS se volby neúčastnili.

Volba nové krajské vlády se protáhla od dopoledních hodin až do pozdního odpoledne. Na začátek odstupující hejtman Stanislav Eichler ještě pozastavil přidělení kritizované veřejné zakázky na údržbu silnic kontroverzní firmě zřízené krajem Silnice LK. Hejtmanovo rozhodnutí na závěr potvrdilo i nové zastupitelstvo a zakázku zrušilo. Proti zrušení této zakázky byli zástupci ČSSD a KSČM, kteří za podpory ODS připravili tichou privatizaci veřejné dopravy na Liberecku.

Podle avizované koaliční dohody, mezi Starosty pro Liberecký kraj (SLK) a Změnou pro Liberecký kraj (ZLK) byla odhlasována nová devítičlenná rada Libereckého kraje v tomto složení:

•    Martin Půta (SLK) - hejtman Libereckého kraje
•    Zuzana Kocumová (ZPLK) - statutární náměstkyně; resort zdravotnictví, sportu a tělovýchovy
•    Josef Jadrný (ZPLK) - náměstek; resort životního prostředí a zemědělství
•    Hana Maierová (SLK) - náměstkyně; resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu
•    Marek Pieter (SLK) - náměstek; resort ekonomiky, správy majetku a informatiky

Dalšími radními budou:

•    Ivana Hujerová (ZPLK) - resort regionálního rozvoje a evropských fondů
•    Alena Losová (ZPLK) - resort školství
•    Vladimír Mastník (SLK) - resort dopravy
•    Petr Tulpa (SLK) - resort sociálních věcí

Ještě před samotnou volbou i během ní se snažili zástupci KSČM, ČSSD a ODS znevěrohodnit celý její průběh s poukazem na rezignaci Blanky Nedvědické, humanitární pracovnice, která se do zastupitelstva dostala na kandidátce ZLK a v současné době je pracovní cestě v zahraničí. Její místo zaujal Vladimír Opatrný. Komunisté a sociální demokraté zkoušeli argumentovat, že potřebný čas pro inauguraci Opatrného. Přítomný právník Libereckého kraje je ovšem vyvedl z omylu. Komunisté i přes to v závěru jednání oznámili svůj záměr podat ve věci žalobu.

Vše vyvrcholilo prohlášením komunistů, kteří opustili jednací sál. K nim se přidali i sociální demokraté. ODS sice v sále zůstala, ale její zástupci nehlasovali. Jan Korytář oglosoval situaci s tím, že doufá, že s odchodem těchto zastupitelů odchází celá jedna éra. Jak vysvitlo z nevypnutého mikrofonu předsedy volební komise Radka Cikla z ČSSD, sociální demokraté se budou snažit přirovnávat krajskou vládu k „topolánkovým přeběhlíkům“ a podobně.

Jedním z posledních bodů, které zastupitelstvo bylo zřízení rozpočtové opatření, které přinese obcím dotace z  Národního fondu solidarity  a zřízení výborů  zastupitelstva Libereckého kraje a stanovení počtu členů jednotlivých výborů, nicméně jejich členové budou zvoleni až na příštím zasedání zastupitelstva (bude cca 130 členů výborů) a to otevřenou volbou.

Zvoleni ale byli zástupci Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod za Liberecký kraj. Těmi se stali Martin Půta, Hana Maierová, Vladimír Mastník, Petr Tulpa za SLK, Zuzana Kocumová, Ivana Hujerová, Jan Korytář za ZLK a Otakar Špetlík za ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;