Liberecký kraj-krajská rada

Dnes byla představena nová krajská vláda. Respektive její podoba, se kterou se koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj bude ucházet o podporu v nově zvoleném zastupitelstvu. Překvapivě v ní chybí lídr Změny Jan Korytář. Podle vlastních slov se chce naplno věnovat boji s korupcí, je připraven vykonávat funkci předsedy zastupitelského klubu a zároveň s kolegy ze Změny chtěli dát prostor pro kandidáty z menších obcí kraje.

Nová krajská vláda má mít devět členů. Budou v ní čtyři ženy a pět mužů. Starostové pro Liberecký kraj budou mít pět zástupců, Změna pro Liberecký kraj čtyři. Koalice má těsnou většinu 23 hlasů ze 45 členů krajského zastupitelstva.

Nová krajská rada Libereckého kraje

  • Martin Půta (SLK) - hejtman Libereckého kraje
  • Zuzana Kocumová (ZPLK) - statutární náměstkyně; resort zdravotnictví, sport a tělovýchovu
  • Josef Jadrný (ZPLK) - náměstek; resort životního prostředí a zemědělství
  • Hana Maierová (SLK) - náměstkyně; resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu
  • Marek Pieter (SLK) - náměstek; resort ekonomiky, správy majetku a informatiky

Dalšími radními budou:

  • Ivana Hujerová (ZPLK) - resort regionálního rozvoje a evropských fondů
  • Alena Losová (ZPLK) - resort školství
  • Vladimír Mastník (SLK) - resort dopravy
  • Petr Tulpa (SLK) - resort sociálních věcí

A proč se místa v krajské radě vzdal Jan Korytář? Podle jeho vlastního vyjádření se s kolegy ze Změny dohodli, že bude lepší přepustit místo zástupcům menších obcí (Kocumová, Jadrný jsou z Liberce, Losová z České Lípy a Hujerová ze Smržovky) a zároveň tak navýšit počet žen v krajské vládě, což odpovídá předvolebnímu programu Změny. Zároveň je připraven předsedat zastupitelskému klubu Změny pro Liberecký kraj.

Korytář se chce rovněž stále více věnovat boji s korupcí, kterou dlouhodobě vnímá jako problém číslo jedna. „Měl bych se stát předsedou Protikorupční rady, poradního orgánu krajské vlády, kde vedle zástupců politiků budou mít hlavní slovo přizvaní odborníci“, prozradil Jan Korytář. Zároveň jej zřejmě zaměstná i rozvoj nového politického hnutí, kdy se jemu a jeho kolegům hlásí stále více nových zájemců.

V krajské radě bude chybět i „skokan voleb“, chrastavský starosta Michael Canov ze SLK. Ten díky preferenčním hlasům voličů „přeskákal“ ze dvanáctého místa až na druhé, za lídra Martina Půtu. O Canovovi se po volbách spekulovalo jako o náměstku pro klíčový resort dopravy, ale nakonec dal přednost starostování v Chrastavě. Podle svých slov to slíbil v roce 2010 svým voličům a slib hodlá dodržet.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;