Sepp-Canov-trestní oznámení-300 milionů

Koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) a Změny pro Liberecký kraj (ZLK) začala pěkně zostra. Na tiskové konferenci, kde zástupci obou sdružení oznámili svou dohodu o koaliční spolupráci, padlo rovněž velmi silné obvinění dosluhující vlády ČSSD, která se opírala o KSČM. „Skokan voleb“, chrastavský starosta Michael Canov obvinil krajskou vládu, že kraj připravila o 300 milionů korun, když nezažádala o státní dotaci na opravu povodněmi poničených silnic. Odcházející náměstek Martin Sepp zase reagoval údajně předraženými pracemi na silnicích právě v Canovově Chrastavě.

Podle místopředsedy SLK Michalea Canova Liberecký kraj přišel o dotace ve výši nejméně 300 milionů korun a Starostové podají na odpovědné funkcionáře Libereckého kraje trestní oznámení pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jak uvedl Michale Canov a s ním i Martin Půta je zarážející, že kraj pod vedením tiché koalice ČSSD a KSČM nedokázal v řádném termínu podat příslušné žádosti na státní podporu ohledně povodněmi zničených silnic.

Jan Korytář ze Změny k situaci dodal, že podle jeho názoru podobná kombinace diletantství a účelově nevýhodného nakládání s veřejnými prostředky je pro každou organizaci smrtící.

Přitom, podle Starostů, se ve věci neangažoval ani hejtman Stanislav Eichler (ČSSD), ani náměstek pro dopravu Martin Sepp (ČSSD) ani předseda dopravního výboru Miloš Tita (KSČM), který za svou funkci předsedy dopravního výboru bral nestandartně přes 50 tisíc korun měsíčně. Diskutabilní je dle Starostů i role někdejšího ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje, Tomáš Jakubala, který za 70 tisíc měsíčně pracoval pro Liberecký kraj jako zmocněnec k jednání o získání peněz na odstranění následků ničivých záplav roku 2010. Nikdo z jmenovaných nezapracoval na tom, aby kraj dotaci získal.

Odstupující náměstek Martin Sepp se ale obviněným nařčením brání. Podle něj jen  kraj nestihl vypracovat tři administrativně náročné projekty do programu, v němž ministerstvo přispívalo na opravy silnic z 50. procent. Navíc Sepp uvedl, že končícímu vedení kraje přiišlo výhodnější počkat na program, kde státní dotace dělá sedmdesát procent a podíl kraje jen třicet procent. Takový program ovšem ještě nebyl vypsán.

Ani k silným slovům Michaela Canova o trestních oznámeních nezůstal Martin Sepp hluchý a odpověděl stejnou písničkou. Na Canova zase zvažuje Sepp podat trestní oznámení ve věci předražených zakázek na opravu poničené infrasttruktury v Chrastavě. Podle Seppa ve srovnání s položkovými cenami za opravy krajských silnic byly ceny v Chrastavě předražené třikrát až čtyřikrát.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;