volby-Liberecký kraj

Ani ČSSD nemá zájem podílet se na krajské vládě. Sociální demokraté odmítli nabídku Starostů pro Liberecký kraj na spolupráci bez koaliční smlouvy a nechtějí ani dvě místa neuvolněných radních. Liberecká sociální demokracie tak zaujala podobný postoj jako ODS. Nyní to vypadá, že na kraji přeci jen povládne koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj. S KSČM, která skončila ve volbách druhá, nechtějí do koalice jít zase Starostové.

ČSSD Libereckého kraje si na včerejším zasedání zároveň volila nové vedení. Respektive jen z části. Krajský výbor ČSSD zvolil nové místopředsedy. Stali se jimi Sylva Moravcová, Milena Frenclová, Pavel Svoboda a Lukáš Vorel. Krajským předsedou ovšem i nadále zůstává Robert Dušek, muž, který určoval politiku ČSSD v Libereckém kraji dominantním způsobem v posledních několika letech. I ten ohlásil svůj odchod – ale až v lednu na volební krajské konferenci.

ČSSD zároveň odmítla nabídku Starostů pro Liberecký kraj s podobným odůvodněním jako před několika dny ODS. Obě strany totálně propadly v krajských volbách. ČSSD získala 13%, ODS 9%. V samotném Liberci pak byla porážka dvou velkých stran ještě drtivější. Sociální demokraté zde získali zhruba 9%, ODS pak dokonce jen něco málo přes 7%. Vítězem v Liberci se stala Změna pro Liberecký kraj s 32% hlasů.

Koalice Starostů a Změny by v 45 členném zastupitelstvu měla křehkou nadpoloviční většinu 23 hlasů. Proto se lídr Starostů a pravděpodobný příští hejtman Martin Půta pokoušel vytvořil širší koalici, ale narazil. Změna pro Liberecký kraj před volbami deklarovala, že nechce jít do přímé koalice s ODS a ČSSD, které jsou podle ní hlavními viníky situace na kraji i ve městě. Po volbách na svém stanovisku vytrvala.

Starostové zase nechtěli jít do přímé koalice s ČSSD a KSČM, které spolu de facto vládli na kraji poslední volební období a proti jejichž politice se právě Starostové nejvíce vymezovali. Občanští demokraté si sice před volbami odhlasovali neveřejné ustanovení, které jim zakazovalo spolupráci se Změnou, ale po volbách jej hned zrušili. Marně. O spolupráci s nimi stáli jen Starostové.

V současné době to tedy vypadá, že se v Libereckém kraji sestaví dvoubarevná vláda neparlamentních stran, které se přeci jen staly vítězi zdejších voleb. Jednání ovšem i nadále pokračují.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;