Volby-Liberecký kraj-ČSSD

Liberečtí sociální demokraté mají před volbami problém. Někdejší ředitel Centra vzdělanosti Libereckého kraje Robert Gamba podal trestní oznámení na náměstka hejtmana Libereckého kraje Radka Cikla (ČSSD) pro školství kvůli údajné Ciklově snaze uplatit jej. Radek Cikl měl Gambovi nabízet celých 200 000 korun z veřejných prostředků, pokud odstoupí ze své funkce. Spory vedl náměstek Cikl nejen s Robertem Gambou. Kraj se nyní musí kvůli své školské politice soudit i s řediteli sklářské školy v Kamenickém Šenově nebo jilemnického gymnázia.

Robert Gamba tvrdí, že se jej Radek Cikl snažil vyštvat z místa dlouhodobě. „Náměstek Cikl mě několik měsíců loni na jaře a v létě šikanoval. Byly to neustálé kontroly po telefonu, nesmyslné úkoly. Mělo to úplně stejný průběh, jako když odvolával Jiřího Šorma z postu ředitele jilemnického gymnázia a ředitele sklářské školy Františka Janáka. Oba se dodnes s Libereckým krajem soudí o neplatnost svých výpovědí,“ uvedl Gamba pro libereckou MF Dnes.

Následně na to mělo vedení kraje, reprezentované Radkem Ciklem, nabídnout Robertu Gambovi vysokou odměnu 200 000 korun, když ze své pozice odstoupí. To ale ředitel Centra vzdělanosti odmítl s tím, že takový postup odporuje zvyklostem a dobrým mravům ve školství. Následně byl, téměř přesně před rokem – v září 2011, skutečně radou kraje, kde dominuje ČSSD, odvolán.

Gamba podle vlastního vyjádření podal trestní oznámení až po roce proto, že chtěl vyčkat, jak dopadnou soudy s řediteli sklářské školy v Kamenickém Šenově nebo jilemnického gymnázia. Ti své spory s Libereckým krajem u soudu vyhráli, nicméně kraj se proti rozhodnutí odvolal. Dalším faktorem byla podle Gamby skutečnost, že došlo ke změně v přístupu policie v řešení podobných kauz.

Radek Cikl se zatím k věci odmítl vyjádřit s tím, že o podaném trestním oznámení zatím neví. Politika ČSSD Libereckého kraje v oblasti školství je dlouhodobě kritizována nejen opozicí, ale i zástupci pedagogů a došlo i ke studentským protestům.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;