Syner

Frýdlantská vodárenská společnost vypsala soutěž na opravu úpravny vody v Bílém Potoce a Frýdlantu. Bude to stát zhruba 345 milionů korun. Ačkoliv se původně o zakázky ucházelo více jak deset firem (u každé z nich), nakonec se počet uchazečů smrskl na tři firmy ve Frýdlantě a dvě v Bílém potoce. Zakázky nakonec získaly firmy SMP CZ a liberecká společnost Syner. Podmínky soutěže byly prý nestandartně tvrdé, zní od firem, které účast vzdaly.

Úpravna vody ve Frýdlantu byla vysoutěžena za 149 milionů, původně si bylo pro dokumentaci bylo 12 firem, na základě požadovaných podmínek se výběrového řízení zúčastnily nakonec jen tři společnosti. Zvítězila firma SMP CZ. V Bílém Potoce přijde úpravna vody na 196 milionů, zájemců o dokumentaci bylo 11, nakonec se častnily pouze dvě firmy, zakázku získala společnost Syner (respektive sdružení firem Syner VHS Vysočina a Syner).

U každé ze zakázek požadovala Frýdlantská vodárenská společnost například minimální obrat půl miliardy nebo i téměř stomilionovou bankovní záruku. Navíc ještě musely firmy prokázat zkušenost se stavbami nejméně tří úpraven vod, každé nejméně za 140 milionů korun. Tyto kritéria většinu firem odradila a proto se soutěže nakonec neúčastnily.

Podle vyjádření ředitele Frýdlantské vodárenské společnosti Petra Olyšara jsou kritéria správná. "Nastavili jsme je tak, abychom našli silného partnera, který zakázku nejen vyhraje, ale také dokončí. Chtěli jsme, aby roční obrat zájemců byl vícenásobkem hodnoty naší zakázky," řekl Petr Olyšar liberecké MF Dnes. Olyšar je zároveň libereckým zastupitelem za ODS. ODS v Liberci je spojována s firmou Syner, z jejíhož prostředí přišlo do městské či krajské politiky nemálo politiků, převážně právě za ODS.

Podobná kritika ohledně veřejných zakázek nezní v Liberci poprvé. Loni odmítl primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) podepsat výběrová řízení na městský bazén (vyhrála jej opět firma Syner) a rekonstrukci starých lázní (vyhrála společnost Chládek a Tintěra, Syner plní roli subdodavatele). Jedním z důvodů byla podle bývalého primátora Korytáře právě přespříliš přísná kritéria, která dovolovala ucházet se pouze několika málo firmám a předem ukazovala na vítěze. Rozhodnutí primátora Korytáře nepodepsat zakázky nakonec vedlo k jeho odvolání ze strany dosavadních koaličních partnerů a vytvoření velké opozičně smluvní koalice mezi ČSSD, Libercem občanům, částí USZ a ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;