Budova Uranu Liberec

Dvacetileté hospodaření Liberce pod jednou politickou taktovkou sklízí další trpké plody. Úřad pro věci zastupování státu ve věcech majetkových udělil městu rekordní pokutu 18 milionů za porušení smlouvy o převodu nemovitosti ze státu na město. Podle úřadu se tak stalo v roce 2010, když byly vydány dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun a Liberec musel dát do zástavy svůj nemovitý majetek. Mezi ním byla i budova Uranu, kterou získal v minulosti od státu a smlouva její budoucí zastavení zakazovala.

Na vině je zřejmě rozhodnutí rady z roku 2010. Tehdy vládla ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví. Primátorem byl Jiří Kittner z ODS, který měl na starosti i městskou ekonomiku. Nicméně město dostalo k zástavě budovy bývalého Uranu i potvrzení ministerstva. Nyní se tedy bude muset rozhodnout, zda se chce o částku soudit či nikoliv.

Ve smlouvě, která budovu Uranu v minulosti převáděla ze státu na Liberec bylo několik podmínek, které Liberec nesmí porušit. Jednou z nich například bylo, že budova musí nadále sloužit pro úřednické účely, nebo že nesmí být zastavena. Proto Úřad pro věci zastupování státu ve věcech majetkových obvinil město z porušení smluvní dohody a soud uložil zadluženému Liberci pokutu ve výši osmnácti milionů korun.

Dluhopisy z roku 2010 byly vydány jako reakce na dvoumiliardový městský dluh. Ačkoliv byl Liberec ještě v devadesátých letech velice bohatým městem – od státu mu připadl obrovský majetek po odsunutých Němcích – dostal se v posledních letech do obrovských finančních potíží a je dnes nejzadluženějším městem v zemi. Na vině jsou investiční akce, které město zadlužily a na kterých naopak vydělávaly firmy spojené s některými zdejšími politiky.

Již v minulosti dostal Liberec několik milionových pokut, jako například za nakládání s odpady. Tu ale soud pod odvolání před několika dny zrušil. Úřad na ochranu hospodářské soutěže naopak potvrdil šestimilionovou pokutu pro účelové manipulace s veřejnými zakázkami během příprav na mistrovství světa v klasickém lyžování. Zakázky opět dostávaly firmy jako např. Syner, z jehož prostředí se vygenerovalo několik libereckých politiků, převážně z ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;