Čmelák, SPP

Vzhledem k dotazům na vztah mezi o. s. Čmelák - SPP, které provozuje tento web a a.s. Centrum Babylon, přinášíme toto vyjádření: Čmelák, o.s. patří mezi jednu z nejznámějších libereckých neziskových organizací. V Libereckém kraji působí již 18 let a do svých projektů každoročně zapojuje tisíce dětí, studentů i dospělých. Financování některých projektových aktivit je řízeno prostřednictvím půjček, které poskytují členové sdružení, banka či subjekty z řad firemních partnerů. Jedním z partnerů sdružení bylo až donedávna i Centrum Babylon.

Dlouholetý vlastník Centra Babylon, a.s. Miloš Vajner patří k významným podnikatelům v hazardním průmyslu. V Liberci je známý také jako zakladatel Centra Babylon a přilehlého IQ parku.

Díky poskytnutí půjčky od pana Vajnera na nákup prvního pozemku jsme tak v minulosti mohli zahájit jeden z nejúspěšnějších projektů Čmeláka – Nový prales, který získal i mezinárodní ocenění. Stejně tak nám tyto peníze v dalších letech pomáhaly s financováním zejména evropských projektů, které je nutné předfinancovávat. Není bohužel neobvyklé, že na platby od poskytovatelů dotací čekáme i více než rok. Půjčky byly uzavřeny v letech 2004 - 2011, s úrokovými sazbami do 5% a bez jakýchkoliv dalších protislužeb či závazků – zcela standardně jako s ostatními věřiteli. Všechny půjčky jsou podložené smlouvami.

Panu Vajnerovi patří dík za jeho pomoc v minulých letech, která pomohla udržet a rozvíjet naše aktivity.

Naše spolupráce v této oblasti však skončila poté, co se Změna pro Liberec, za kterou se předseda sdružení Čmelák Jan Korytář dostal do libereckého zastupitelstva, začala věnovat problematice omezování hazardu v Liberci. Uzavřené půjčky přes naši žádost už nebyly prodlouženy a vzhledem ke zpoždění jejich splacení ze strany Čmeláka bylo nutné vedle domluvených úroků zaplatit i příslušné nemalé penále. Splacení půjček bylo nekompromisně požadováno prostřednictí právní kanceláře, návrh splátkového kalendáře nebyl akceptován.

Jan Korytář k tomu říká: „Vážím si předchozí podpory pana Vajnera v době, kdy nebylo moc libereckých podnikatelů, kteří by nám byli ochotni pomoci a chápu, že se rozhodl tuto spolupráci ukončit ve chvíli, kdy má politická činnost začala ohrožovat část jeho podnikatelských aktivit. Věřím, že je z toho zároveň zřejmé, že mé jednání i hlasování na zastupitelstvu ve věci omezování hazardu v Liberci nebylo předchozí spoluprací s panem Vajnerem nijak ovlivněno ve prospěch zájmů hazardu.

Jan Korytář je jedním z autorů Petice na omezení hazardu v Liberci.

Čmelák v současné době s Centrem Babylon žádnou půjčku uzavřenou nemá, své závazky splatitl a vzhledem k okolnostem s další spoluprácí s Centrem Babylon nepočítá.

„Věřím, že Miloš Vajner bude i do budoucna bude podporovat obecně prospěšné projekty, ať je bude realizovat Čmelák nebo někdo jiný. Nicméně v otázce hazardu se asi neshodneme, to je myslím jasné.“ uzavírá Jan Korytář.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;