Stávka dopravců

Dnes proběhla v Liberci demonstrace na podporu celorepublikové stávky dopravních odborů i dalších odborových svazů.

V Liberci se, na rozdíl od jiných regionů, nenašlo mezi dopraváky dost síly, aby zastavili dopravu ve městě. Těch několik málo desítek odvážných tedy alespoň připravilo „stávkovou“ tramvaj, kde mohli kolemjdoucí s odboráři diskutovat. Nakonec se ale přeci jen liberečtí stávkující zvedli a vydali se za skandování hesel před libereckou radnici.

Plánovaná podpora stávky začala v 9 hodin na Fügnerově ulici, kde byla přistavena informační „stávková“ tramvaj. Na místě se sešlo zhruba 30 odborářů. Odboráři pomocí skandování a megafonu vyzývali k spoluúčasti kolemjdoucí Liberečany. Po chvíli se k nim skutečně připojilo i několik dalších občanů, kteří s nimi sympatizovali, objevili se i zástupci českého školství. Zájem médií byl překvapivě vysoký, ač nebyla účast stávkujících největší.

Po chvilce bylo dohodnuto, že v 10 hodin vyrazí demonstrativní průvod před radnici, na náměstí Dr. E. Beneše. Po odbití desáté pak zhruba 40-ti členná skupina vyrazila přes terminál na Fügnerově ulici, ulicí Pražskou na hlavní liberecké náměstí. Během pochodu byla skandována hesla vyjadřující nesouhlas s politikou vlády a výzva občanům, aby se k protestu připojili, což několik z nich opět učinilo. Na schodech radnice byly přečteny projevy, ve kterých byly vyčteny důvody, proč se dopraváci v Liberci rozhodli zapojit do stávky. Poté, za skandování, pískotu a provolávání hanby na adresu vlády, vydal se odborářský dav Moskevskou zpět na Fügnerovu ulici ke „stávkové“ tramvaji.

Zdeněk Lezskoven, zástupce libereckých dopravních odborů vysvětlil, proč v Liberci nesáhli dopraváci k razantnějším prostředkům. Na jedné straně prý nechtěli zatím komplikovat spoluobčanům život ochromením dopravy, ale na druhou stranu přiznal, že pro silnější kroky byla v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce n. Nisou opravdu jen výrazná menšina. Dokonce šest ze zaměstnanců podniku prý odjelo do sousedního Ústeckého kraje, kde jsou protesty radikálnější, dělat za úplatu stávkokaze.

Po skončení demonstrace navštívili tramvaj i politici liberecké sociální demokracie.Ta v Libereckém kraji i v samotném Liberci dlouhé roky vládla s ODS. I nyní na liberecké radnici de facto vládne pomocí této nejsilnější vládní strany, která prosazuje asociální reformy, proti nimž odboráři vystupují, ve velké tiché koalici. To ale lídrům liberecké sociální demokracie nebránilo, aby nepronášeli řeči plné účasti se stávkujícími.

Od primátorky s trochu tajemnou minulostí by tomu bylo možné ještě věřit, protože se, dle svých slov, živila jako pracující ve školství (ač její životopis nikdo pořádně asi ani nezná), ale když tak mluví její stranický náměstek, který si vydělával na chléb náš vezdejší jako spekulant s realitami, to přeci jen dodávalo spontánní stávce libereckých dopraváků trošku podivnou příchuť.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;