Ze smrkové pouště Nový prales. Projekt na Ještědském hřebeni podpořilo ministerstvo

Návrat původních dřevin do lesů na Ještědském hřebeni podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Organizace Čmelák může díky tomu postupně přeměňovat smrkové monokultury na Nový prales – kousek lesa, který je ponechán samovolnému přírodnímu vývoji.

Smrkovou poušť začala organizace Čmelák přeměňovat v druhově pestrý, smíšený les před více než 20 lety. Nachází se na jihovýchodní části Ještědského hřebene, mezi Pláněmi pod Ještědem a Rašovkou.

Hlavním cílem podpořeného projektu je změnit současnou monokulturu tak, aby zde našly místo k životu původní druhy rostlin a živočichů. Kromě vzrostlých, zdravých stromů, leží proto v Novém pralese také staré, tlející stromy, na které jsou mnozí tito živočichové vázaní.

“V lesích na jižních svazích Hlubockého hřebene žijí například ohrožené druhy netopýrů a vrápenců. Přeměna smrkové monokultury na druhově pestrý les, s různověkými, převážně listnatými stromy, pomáhá i jim. Takové porosty jsou pro ně ideálním prostředím pro lov,” vysvětluje Jiří Antl ze Čmeláka, který má na starosti odbornou stránku projektu. Dodává, že výskyt těchto vzácných druhů je také jedním z důvodů, proč byla na místě vyhlášená evropsky významná lokalita Natura 2000.

Dlouhodobým záměrem organizace je také rozvíjet spolupráci s vlastníky a správci lesů, kteří by chtěli hospodařit podobně. Oslovit chtějí i veřejnost. Organizace Čmelák proto chystá řadu exkurzí do Nového pralesa, včetně dobrovolnických akcí.

Zájemci si mohou přijít poslechnout odborný výklad, nebo se do přeměny lesa sami zapojit. „V Novém pralese pořádáme například školy v přírodě nebo teambuildingy, při kterých se účastníci zapojují do výsadby stromků, nebo výstavby oplocenek proti zvěři. Je to skvělý způsob, jak stmelit kolektiv,” vyzdvihuje Jana Bujoková, ředitelka organizace Čmelák.

Do budování Nového pralesa se v rámci projektu už zapojili například dobrovolníci Čmeláka, firma Alma Career Czechia se svými zaměstnanci a také skautský oddíl z Českého Dubu. Za pomoci dobrovolníků se chystáme obnovit také naučnou stezku vedoucí skrz Nový prales.

Tento lesní projekt není jediným, se kterým letos spolek Čmelák u Ministerstva životního prostředí uspěl. Mezi další patří podpora dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce v česko–saském příhraničí a vyhledávání opuštěných hodnotných luk a aktivní ochrana jejich biodiverzity v Libereckém a Ústeckém kraji.

O organizaci: Čmelák již přes 30 let pracuje na zlepšení stavu naší krajiny – vytváří nové tůně, sází stromy i keře, pečuje o louky se vzácnými druhy, mění smrkové monokultury na pestřejší lesy. Do svých aktivit zapojuje dobrovolníky, školy i firmy. Aktuálně pečuje téměř o 100 ha přírodních lokalit, jak svých vlastních, tak dalších vlastníků.

Tisková zpráva Čmelák

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci si Vás dovoluje pozvat k zapojení se do edukativního projektu „Děti památkám, památky dětem. Jak se