Liberecký kolorit: lampy na náměstí čekají skoro 20 let na natření

Málokdo si toho všimne a naopak leckdo by řekl, že jde o hloupost. Ale je to spíš ostuda a dokládá to i způsob, jak se město stará o svůj veřejný prostor. Historizující lampy u radnice, na hlavním libereckém náměstí jsou už zhruba téměř 20 let natřeny jen základovou barvou.

Město Liberec má svého náměstka pro architekturu a veřejný prostor, kancelář architektury, zasedá i zde rada architektů, vydávají se stostránkové manuály k veřejnému prostory, píší se tiskové zprávy o péči o kulturní dědictví, miliony se dávají soukromým médiím, aby o tom referovala v rámci PR a marketingu.

Jenomže za tím vším kulhá realita, odřená, špinavá a oprýskaná jako mohutné, historizující lampy na Náměstí dr. Edvarda Beneše. ty už skoro 20 let čekají na to, až někdo natře. Celou dobu od své instalace jsou natřeny pouze „základovkou“, která ani neladí s ostatním libereckým mobiliářem a při bližším pohledu skutečně působí jako „pěst na oko“.

Nehledě na to, že za ty roky neúdržby se na základové barvě podepsal věk, klimatické podmínky i vandalismus, takže se budou muset očistit, obrousit a znovu přetřít novou základovou barvou, až poté až barvou finální.

To samozřejmě bude stát finance navíc. Jistě ne pro rozpočet více jak stotisícového města základní, ale přeci jen je takový postup pro liberecké poměry signifikantní. Ostatně památkáři na situaci v samém srdci Liberce i jeho památkové zóny upozorňují dlouhé roky.

„Odborná organizace státní památkové péče na tristní stav sloupů veřejného osvětlení upozorňuje opakovaně, neboť se jedná o nejreprezentativnější městský prostor, „salon“ města, který zasluhuje odpovídající péči, nemluvě o skutečnosti, že náměstí tvoří předpolí národní kulturní památky, radnice. V případě historizujících sloupů veřejného osvětlení stávající, dožívající, hnědý nátěr, kombinovaný s šedou barevností svítidel nepovažujeme za vhodné řešení.  Navzdory tomu jsou sloupy veřejného osvětlení v tomto stavu již minimálně dvě dekády,“ zní oficiální stanovisko Národního památkového ústavu v Liberci, které si naše redakce vyžádala.

„Město Liberec přitom má již na veškerý městský mobiliář odsouhlasené barevné řešení 7022 (stínová šedá), které by se mělo uplatnit i v rámci veřejného osvětlení , na což bylo z naší strany upozorňováno. Proto doufáme, že dojde co nejdříve k podání žádosti na oddělení památkové péče a novému nátěru,“ dodali zástupci Národního památkového ústavu.

Vyjádření města je, že se vše napraví příští rok. Zatím to prý nedovolují klimatické podmínky. „S údržbou lamp (především nové nátěry) na náměstí Dr. E. Beneše se v souladu s manuálem veřejného prostranství města počítá na jaře 2025. A to i kvůli aktuálním klimatickým podmínkám,“ uvedl pro Náš Liberec mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.


Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klidné svátky vánoční, plné pohody a štěstí ze srdce přejeme všem našim čtenářům, příznivcům i těm, kteří s námi nesouhlasí a polemizují. Ať již
Jako nemístný přístup hodnotí někteří politici skutečnost, že rektor Technické univerzity Liberec Miroslav Brzezina měl na pietní akci za oběti loňských vražd na Filosofické
Mělo být hotovo do konce roku, ale bude až v létě. Nákladná rekonstrukce propustku, který má zpříjemnit lidem přístup k liberecké aréně, nabírá zpoždění.
Koalice ultrapravicových stran a KSČM, sdružená pod značku Stačilo!, se nedostala do zastupitelstva Libereckého kraje o pouhých devět hlasů, s čím se nechtěla a