Hejtmanem je již počtvrté z korupce obžalovaný Martin Půta. I díky SPD

Žádné překvapení nepřineslo dnešní zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje. Koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj zvolila hejtmanem Martina Půtu. Získal ale od zastupitelů, spolu s dalšími dvěma radními, nejnižší počet zastupitelských hlasů.

Hejtmana Půtu zvolilo 27 zastupitelů z přítomných 44. Půta tak dostal i některé hlasy opoziční. Podle informací naší redakce by se mělo jednat zejména o zastupitele SPD, kteří mají dlouhodobě se Starosty dobré vztahy. Martin Půta bude mít pod sebou nově i klíčový resort ekonomiky.

Nově zvolený a zároveň pokračující hejtman poděkoval zastupitelům a vyjádřil svou víru ve spolupráci i s těmi, kteří mu hlas nedali. Půtu čeká po Novém roce další kolo soudu, kde mu státní zástupce navrhuje pět let za mřížemi v korupční kauze rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kde se prokazatelně rozkrádaly evropské dotace. Společnost Metrostav se k uplácení Martina Půty doznala, ale soud před třemi týdny odmítl její dohodu se státním zástupcem.

Statutárním náměstkem pro resort hospodářského a strategického rozvoje by se měl stát Edvard Kožušník ze, kvůli korupčnímu skandálu z letošního jara, zrušené buňky liberecké ODS.V Liberci tak vzniká zajímavá situace, protože Edvard Kožušník, jak upozornil Náš Liberec, sice obelhával své voliče, že pochází z Liberce, ale přitom měl jen nahlášené bydliště v bytě bývalého senátora za ODS Přemysla Sobotky, u nějž začínal svou kariéru.

Do své nové práce tak bude zřejmě dojíždět z Prahy, kde zatím dělal politického náměstka na Ministerstvu průmyslu a obchodu, která mu ale příští rok končí a tak na ni, dle svých slov, rezignuje. Edvarda Kožušníka volilo 28 zastupitelů ze 44.

Náměstkem hejtmana pro další klíčový resort dopravy, kam jde tradičně nejvíce peněz z celého krajského rozpočtu, byl zvolen za Starosty Jan Sviták, který funkci vykonává již šest let. Jan Sviták před šesti lety nahradil někdejší pravou ruku hejtmana Půty Marka Pietera ze Starostů, který byl odejit z údajných důvodů styků se zdejším podnikatelským zásvětím.

Zajímavý ale byl počet hlasů pro náměstka Svitáka. Ten dostal nejen hlasy od SPD, jako hejtman Půta, ale podpořilo jej i druhý, a nejsilnější, opoziční klub, ANO. Jan Sviták obdržel 43 hlasů ze 43 hlasujících a opoziční zastupitelé tak vyslali jasný vzkaz nejen jemu osobně, ale zejména Martinu Půtovi.

Nadále volba (staro)nových krajských radních, kterou řídil zastupitel za STAN/Starosty pro Liberecký kraj a starosta Turnova Tomáš Höcke, běžela podle avizovaného scénáře.

Náměstkyní hejtmana pro resort kultury a cestovního ruchu se znovu stala, již pro třetí volební období, Květa Vinklátová a dá se tak očekávat pokračování v dosavadní podpoře kultury a kulturního dědictví ve stejném duchu a zejména intenzitě jako za posledních osm let. Získala 29 hlasů ze 44.

Jako náměstek hejtmana pro resort majetku a investic byl zvolen někdejší dlouhodobý starosta podkrkonošského Studence Jiří Ulvr ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj. I Ulvr ve své funkci pokračuje z minulého volebního období. Staronový náměstek Jiří Ulvr rovněž získal vysokou důvěru zastupitelů, a to včetně těch opozičních. Volilo jej 36 zastupitelů ze 44.

Funkci náměstka pro zdravotnictví si prodloužil z minulého období i jilemnický Vladimír Richter z ODS, známý, mimo jiné, ze zahraničních výletů placených Miroslavem Peltou a Jiřím Vařilem Z BusLine. Pro Vladimíra Richtera se vyslovilo 28 ze 44 přítomných zastupitelů.

Naopak novým náměstkem hejtmana pro životní prostředí a zemědělství by měl být Jiří Klápště ze SPOLU/TOP 09. Klápště od roku 2018 působil jako vedoucí správy CHKO Český ráj a od roku 2022 je radním v Turnově. Jiří Klápště obdržel v hlasování 27 zastupitelských hlasů z 44.

Novou tváří v radě kraje je i radní pro resort školství a sportu Jitka Skalická, dlouholetá a oblíbená starostka jabloneckého Sokola. I ona získala 27 hlasů od 44 hlasujících zastupitelů.

Další novou členkou rady kraje pro resort sociálních věci je Anna Provazníková ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, dlouholetá, nicméně téměř vždy mlčící, členka zastupitelstva Libereckého kraje a i města Liberce. Hlasovalo pro ni 28 hlasů ze 43 platných hlasujících lístků.

Zastupitelé nové vládnoucí koalice, s podporou SPD, rovněž na svém zasedání schválili programové prohlášení, kterou si zastupitelé za STAN/Starosty pro Liberecký kraj a SPOLU odsouhlasili během povolebních jednání.

Koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj má ve 45 členném krajském zastupitelstvu většinu 25 hlasů, byť jim je tradičně zcela loajální i SPD Tomia Okamury, jejichž zastupitelé získávají placené funkce v orgánech kraje či jeho společnostech. Rada kraje má devět členek a členů, šest z nich je z řad Starostů a tři ze SPOLU.

foto: LK

Subscribe
Upozornit na
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od
Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele