Velký čáp Pelta odsouzen i napotřetí. Má jít do vězení na 5,5 roku

Někdejší fotbalový boss, nejmocnější muž jablonecké ODS a podnikatel s dlouhými prsty do politiky Miloslav Pelta odešel včera od soudu s nepravomocným trestem 5,5 roku vězení, a navíc povinností zaplatit pět milionů korun. Podle soudu se měl dopustit manipulace se sportovními dotacemi.

Šestiletý trest dostala někdejší náměstkyně ministerstva školství a Peltova bývalá milenka Simona Kratochvílová, která ve své době byla členkou ČSSD a podle soudu s Peltou měla nezákonným způsobem manipulovat s dotacemi ze zmíněného ministerstva.

Podle soudkyně měli Pelta a Kratochvílová v úmyslu způsobit státu škodu. Pelta se, dle rozsudku, provinil tím, že předložil seznam preferovaných klubů, kam mají jít státní dotace, uvedla soudkyně Lenka Cihlářová. Na základě klientelismu Pelta a Kratochvílová uspokojili jen preferované kluby. Škoda, která vznikla státu, mohla dosáhnout 175 milionů korun.

O tom, která žádost má uspět, se spolu tehdejší milenci opakovaně bavili v roce 2017 v bytě na Senovážném náměstí v centru Prahy, který měla Kratochvílová v pronájmu od Fotbalové asociace ČR (FAČR), vedené v té době Peltou. Vše ovšem monitorovala protikorupční policie.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnoticí komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivým sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy FAČR.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně se měli údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise Ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

V kauze původně figurovali kvůli domnělým manipulacím s dotacemi i další obžalovaní – předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, generální sekretář ČUS Jan Boháč, bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a také samotná ČUS i Fotbalová asociace ČR (FAČR). Všechny však pražský vrchní soud letos v červnu pravomocně obžaloby zprostil.

Miloslav Pelta patřil poslední desetiletí mezi výrazné podnikatele, kteří ovlivňovali politiku v Libereckém kraji. Velký vliv měl nejen mezi politiky své ODS, ale, jak ukázal Náš Liberec, i mezi dalšími stranami – konkrétně mezi STAN/Starostové pro Liberecký kraj či Socdem.

Náš Liberec například před devíti lety přinesl kauzu, která ukázala, jak Miloslav Pelta a podnikatel v dopravě Jiří Vařil platili luxusní zájezdy na fotbalová utkání v Amsterodamu nejvýznamnějším krajským politikům.

Tehdy s Peltou a Vařilem letěli do Holandska například náměstci hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) Marek Pieter a Vladimír Mastník (oba STAN/Starostové pro Liberecký kraj), Vladimír Richter (ODS) nebo Lenka Kadlecová (ČSSD).

Zdroj: Wikipedia

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ve Stráži pod Ralskem má vyrůst jedna z největších průmyslových zón v České republice. Realizovat ji mají lidé ze Syneru. Jedním ze zamýšlených využití
Náš Liberec včera informoval o tom, že se vznikem nových krajských společností, které mají sloužit k provozu největší fotovoltaické elektrárny za několik miliard, nesouhlasil
Včera uplynulo deset let od obvinění hejtmana Martina Půty z korupce a zneužívání pravomocí. Hejtman vyjádřil svou nespokojenost nad délkou trvání celé záležitosti. V
Rada Libereckého kraje schválila vznik nových energetických společností, v souvislosti s plánovanou obří fotovoltaickou elektrárnou v Ralsku. Velký problém s tím má ale opozice