Obrázky a odpadky. Střet PR a reality v parku u libereckého muzea

Revitalizaci parku u Severočeského muzea slibuje vedení kraje občanům nejméně šest let. Ukazují se pěkné obrázky, ale aktuálně dává Liberecký kraj ruce pryč i od takové drobnosti, jako je pořízení košů na odpadky, které zde chybí několik let.

V parku u muzea to vypadá často jako na smetišti. Po zemi se povaluje spousta odpadků, což je nejen nevzhledné a dělá to ostudu celému Liberci, ale často i nebezpečné. Nezřídka jsou zde i hromady střepů od rozbitých lahví a další nebezpečný odpad.

Na situaci v parku upozorňují naši redakci již několik let občané, kterým osud místa, o které se jeho vlastník, Liberecký kraj, nestará, není lhostejný. Vedení kraje se k zásadnější akci nemá, a tak alespoň samotné vedení muzea ze své iniciativy umístilo během letošního jara nové lavičky, protože ty staré se jednoduše rozpadly.

Jenomže u laviček ale chybí taková samozřejmost, jakou jsou odpadkové koše. To ale vedení kraje velkou hlavu nedělá a o všechno se má znovu postarat samotné muzeum se svým již tak napjatým rozpočtem.

„Odpadkové koše u Severočeského muzea v Liberci a jejich stav by mělo řešit samo muzeum,“ zní oficiální stanovisko kraje, který má díky inflaci každý rok rekordní příjmy od státu čítající až jednu miliardu.

Lidé z vedení muzea tak zřejmě vyslyší stížnosti občanů samo. „Dohodli jsme se, že koupíme ze svého asi tři nebo čtyři odpadkové koše, uvidíme zda to bude stačit,“ potvrdil Ivan Rous ze Severočeského muzea.

Liberecký kraj, konkrétně náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), která je ve funkci od roku 2016, mluví o velkolepé obnově parku a arboreta u muzea již více jak šest let. Již v roce 2019 například projekt obnovy ostudně zpustlého parku, o který se Liberecký kraj nestará, získal na magistrátu města Liberec patřičná povolení a souhlas.

Zatím tedy zůstalo jen u pěkných PR obrázků, ale věc má i jiný rozměr. Projekt revitalizace se také zásadním způsobem prodražuje. Nyní má stát 46 milionů korun. Před dvěma lety se přitom mluvilo o zhruba 30 milionech korun.

Kraj své první plány s parkem představil poprvé předloni na jaře a u liberecké veřejnosti tvrdě narazil. Jednak kvůli způsobu, jak se o park (ne)stará, jednak za způsob, jakým s veřejností o svých záměrech komunikuje. Následně vznikla i petice proti záměrům kraje, kterou podepsalo více než 1800 Liberečanů. Vedení kraje loni tuto občanskou aktivitu s poměrně přezíravým postojem odmítlo.

Subscribe
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od
Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele