Nové WC na Sokoláku po pěti letech slibů možná již o Vánocích

Vedení města již minimálně pátým rokem slibuje Liberečanům veřejné WC. Původně mělo být hotovo v roce 2021 a měly vzniknout dvě budky. Nakonec bude jen jedna a není jisté, zda se v ní bude moci platit kartou.

Neschopnost města vybudovat veřejné WC je pro leckteré kritiky lakmusovým papírkem efektivity práce současného vedení, konkrétně náměstka pro architekturu Jiřího Janďourka (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), který od roku 2019 působil na radnici jako hlavní městský architekt.

„Podařilo se nám vybrat firmu z Ostravy, a to z 75 oslovených firem. Myslím si, že by realizace mohla být možná na přelomu roku 2024 a 2025,“ uvedl náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek. „Zařízení bude zevnitř celokovové, bazebariérové a samočistící,“ dodal Janďourek.

Občané Liberce na záchodky čekají dlouho. Jiří Janďourek i jeho spolustraník a primátor Jaroslav Zámečník jim je slibují zhruba 5 let, minimálně od doby vzniku Kanceláře pro architekturu, kde bylo místo připravené právě pro politika ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj Jiřího Janďourka. Takto například mluvil primátor v roce 2021, kdy rovněž ukazoval do médií obrázky.

„Službu veřejných toalet suplují za město do velké míry veřejné instituce nebo soukromá obchodní centra. V době jejich uzavření, mezi osmou hodinou večerní a osmou hodinou ranní, není možné je využít. Na základě dlouhodobých podnětů občanů předložila Kancelář architektury města záměr provedení pohotovostních toalet v provedení antivandal. Čili měly by být odolné proti poničení a otevřené budou nonstop, dvacet čtyři hodin denně. Platit v nich půjde jak mincemi, tak kartou,“ sliboval před třemi lety primátor Zámečník.

Jenomže původně měla být veřejné WC dvě, na Soukenném a Sokolovském náměstí, nakonec bude nové zařízení jen jedno. A to na Sokoláku. Navíc není jasné, že se v něm bude moci dát platit kartou.

„To ještě není jisté, ale samozřejmě se o to budu snažit, aby to takto fungovalo, jako jsem to viděl například v jiných městech,“ nastínil svou vizi náměstek pro architekturu a veřejný prostor.

Zajímavé je srovnání letitého budování veřejné toalety s miliardovým projektem rekonstrukce libereckého bazénu, který na radnici běžel přímo raketovým tempem. Představen veřejnosti byl loni na jaře a stavební práce začaly o rok později. Na starosti jej měl, dnes již odvolaný a policií obviněný náměstek primátora Petra Židek. Podle orgánů činných v trestním řízení jej ale plně zpracovával podle pokynů šéfa Syneru Petra Syrovátka.

Podle vyjádření vedení města z jara tohoto roku by celá akce umístění veřejných záchodků na Sokolovském náměstí mělola Liberec vyjít na zhruba 3 miliony korun včetně DPH.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od
Zastupitelé Liberce schválili pořízení dvou kontokorentních úvěrů až do výše 1,5 miliardy korun od České spořitelny. Zastupitelé napříč kluby se, poněkud a pro leckoho
Liberečtí zastupitelé budou rozhodovat o areálu tzv. Machnínského zámečku, který je příkladem jedné z nejhorších libereckých porevolučních privatizací. Nyní mu svítá naděje – zlínský
Sotva se Liberec dostává ze zadlužení, které mu přinesly vlády do roku 2010, kdy dominovala ODS nepokrytě svázaná s místní stavební lobby v čele