V Liberci dnes uctí oběť studenta Filosofické fakulty, který se na protest proti normalizaci poměrů po srpnové okupaci Československa v roce 1968 upálil. Dnes uplynulo od jeho smrti 55 let.
Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze, kde se polil hořlavinou a zapálil. S rozsáhlými popáleninami byl převezen na Kliniku popálenin FNKV a LFH UK v pražské Legerově ulici. Zde s ním byl na magnetofonový pásek natočen krátký rozhovor, v němž Palach hovořil o příčině svého činu. V záznamu se zmiňuje o pasivitě lidí, vystupuje proti rozšiřování Zpráv – deníku vydávaného sovětskými okupanty, a požaduje generální stávku. Z rozhovoru je patrné, že byl pod utišujícími léky a měl značné bolesti. Svůj čin nenazval sebevraždou, ale akcí.
Palachova pohřbu se v Praze účastnily desítky tisíc lidí, symbolicky si ho ale lidé připomínali i v jiných městech, včetně Liberce. Palachovu činu předcházely zápalné oběti v Polsku, kde se na protest proti okupaci Československa upálil Ryszard Siwiec a na Ukrajině, kde ze stejného důvodu polil své tělo zápalnou látkou Vasil Makuch.
Jana Palacha, kterého silně ovlivnil levicový duch roku 1968, kterou umocnila i jeho návštěva Francie témže roce zasažená studentskými a dělnickými protesty. Dnes si jeho památku přisvojují mnozí, paradoxně i ti, kteří jsou s jeho politickými ideály v přímém rozporu. Na jaře loňského roku dokonce Palachovu památku v Praze uctili italští postfašisté.
Dnes i Palachovu smrt připomene i liberecká politická reprezentace. A to spolu s Pamětí národa Severní Čechy. V 17:30 před radnicí u Pomníku obětem srpnové okupace společně zapálí 55 svíček, jednu za každý rok od jeho činu, aby byla uctěna Palachova oběť a připomenuta důležitost boje za lidská práva a svobodu.