Podporujeme stávku proti škrtům ve vzdělávání

Sotva se někteří rodiče vzpamatovali z krajského fiaska při přihlašování na střední školy, chystá vláda vzdělávacímu systému další ránu. Složitě znějící „plošné snížení maximálního počtu hodin financovaných ze státního rozpočtu“ přitom jednoznačně znamená dlouhodobé snížení kvality výuky pro všechny děti na základních a středních školách.

Tento krok je přitom v přímém rozporu s programovým prohlášením vlády. V něm mimo jiné stojí „Podporujeme učitele v individualizaci výuky“. Jedním ze všeobecně předpokládaných dopadů aktuálních škrtů je však právě zrušení tzv. “půlených” hodin, které se uplatňují zejména u cizích jazyků. Členka libereckého výboru pro vzdělávání za Zelené a zároveň učitelka a kariérová poradkyně na základní škole Radka Benešová k tomu říká: „Dvojnásobný počet žáků a žaček úplně mění dynamiku hodiny a efektivita výuky prudce klesá, bez ohledu na maximální snahu pedagoga či pedagožky.“

Za jeden z důležitých úkolů zároveň programové prohlášení vlády označuje „více finančních prostředků tak, aby veřejné výdaje na vzdělávání a školské služby odpovídaly v poměru k HDP alespoň úrovni průměru zemí OECD“. Ponechme pro tentokrát bez komentáře, jak zoufale málo ambiciózní cíl to je (dosáhneme průměru!), a zaměřme se na fakt, že cíl se nejen nenaplňuje, ale vydáváme se opačným směrem k ještě hůře financovanému školství.

Nabízí se tedy otázka, proč se má kvalita zhoršit a vláda porušovat vlastní sliby. Vysvětlením má být konsolidace státních financí obecně a „zpomalení nárůstu počtu pracovních míst ve školství“ konkrétně. K tomu Benešová dodává: „Plně si uvědomujeme, že rozvrácené státní finance vyžadují nepříjemné zásahy. Jenže zhoršením kvality vzdělávání si místo řešení jen zaděláváme na další problém.“

Jako Zelení Libereckého kraje bychom proto rádi vyjádřili podporu všem stávkujícím školám a jejím zaměstnancům. Jednodenní přerušení výuky je velmi nízká cena za to, abychom dostatečně nahlas vyjádřili nesouhlas s hazardováním s budoucností. Liberecká zastupitel Jindřich Felcman k tomu dodává: „Odmítáme kritiku učitelů, podle které si učitelé berou děti za rukojmí. Za rukojmí si totiž bere děti současná vláda, když navzdory svým slibům podkopává kvalitu jejich vzdělávání a jejich šanci na lepší budoucnost.“

Felcman dále poukazuje na pokrytecká vyjádření místních politiků, především z hnutí Starostové pro Liberecký kraj: „Hejtman Půta či liberecký náměstek pro školství Ivan Langr shodně vyslovili s kroky vlády nesouhlas. K čemu to ale nyní jejich voličům je, když je jejich sesterské hnutí STAN druhou nejsilnější stranou ve vládě a za současné hloupě vymyšlené vládní škrty tak nese přímou odpovědnost?“

Tisková zpráva Zelených/Pro krajinu

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zlepšit ochranu a zpřístupnit knihovní a sbírkový fond Severočeského muzea v Liberci. To je hlavní cíl projektu, který podpoří evropské peníze – konkrétně zdroje
Dobrý zpráv není dnes moc a nikdy jich není dost. Jedna taková přišla z Prahy, kde v rámci prestižní Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium
V Česku dosud chyběl přehledný katalog nejvýznamnějších online médií, který by poskytoval základní informace v nepřehledném digitálním světě. Mapa médií přináší objektivní a komplexní
Musíme reagovat na zavádějící informace uvedené v článku zveřejněnému dne 11. 9. 2024 na webu s názvem „náš Liberec“ (k nalezení na adrese https://www.nasliberec.cz),