Další problém pro obecní rozpočty, včetně toho libereckého, je na obzoru. Na vině jsou poslanci opozičních stran, kteří se nedostavili na hlasování a nepodpořili kompenzace pro obce. Tak se stalo, že poslanci dvou klubů mohli přehlasovat zástupce sedmi politických stran. Znamená to tak, že s definitivní platností období září až leden kompenzováno nebude, každá obec tak přišla odhadem o cca 650 Kč za občana a kraj 300 Kč za občana.
Poslanci nejsou zvyklí chodit do práce a odnesou to obce a kraje. Svým liknavým přístupem tím rozlítili libereckého senátora Michaela Canova (Starostové), který se spolu se svou kolegyní Hanou Žákovou (Starostové s podporou ODS), angažuje v legislativním boji za kompenzace za újmy obcím a krajům, které jim vznikly v souvislosti s aktuální krizí kolem koronavirové pandemie.
Senátor Canov, který je ale i zároveň starostou Chrastavy, si nebral ve své kritice poslanců, kteří nebyli schopni dorazit na hlasování o kompenzacích pro obce, servítky. „Moc se omlouvám, ale budu poprvé v životě na Facebooku vulgární. Ať jdou do PR*ELE !!! Kdo? Chybějících 18 poslanců ODS, Pirátů, TOP09 a KDÚ-ČSL. Kompenzace za podzimní a zimní krizi obce a kraje nedostanou!!! Proč? Protože se 18 poslanců výše uvedených stran neráčilo přijít do Sněmovny, aby podpořilo sněmovní vratku!!!“, rozohnil se v únoru na svém facebookovém profilu Michael Canov.
Senátní vratka o kompenzacích za covid tak neprošla, neboť získala jen 72 hlasů a kvórum bylo 78. Pro nebylo ANO (přítomno 72 ze 78) a komunisti (přítomno 9 z 15). „Co se stane, když se poslanci naučí chodit do práce jen jednou za 6 měsíců a najednou mají přijít i jindy? No, nepřijdou..“, kritizuje ve svém ironickém vystoupení v Senátu ČR chování poslanců z řad ODS, Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL Michael Canov.
Jeho slova potvrzuje pro Náš Liberec i ekonomický náměstek libereckého primátora Zbyněk Karban z ANO. „Je to přesně tak, tj. 1250 Kč na hlavu + vylepšení RUDu (rozpočtové určení daní – pozn.red.), za podzimní a zimní krizi jsme nic nedostali, jestli mám dobré informace tak ten senátorský návrh schválen nebyl…Takže zatím s ničím na víc rozpočet 2021 nepočítá, bohužel…,“ odpověděl na dotaz naší redakce náměstek Karban.
Fatální dopad pro obce si ale brzy uvědomili i na vládě a ministryně Alena Schillerová přišla s vstřícným krokem. Uznala nároky obcí a krajů a sama do návrhu zákona zařadila kompenzace ve výši 80 %, ovšem až od února 2021.
Vypadává z toho období od září do ledna včetně, za něž obce i kraje nedostanou jako kompenzaci ani korunu. Podle senátora Canova jde ale hlavní díl viny za poslanci, a to většinou opozičních stran. „Nutno ovšem říci, že zde byla ovšem na vině v první řadě sama Sněmovna, která, přestože pro zavedení kompenzace za podzimní a zimní krizi (září až leden) byla domluvena při senátní vratce, která to zaváděla, podpora 7 stran z devíti,“ uvedl Michael Canov pro Náš Liberec.
Navíc Senát o jeden hlas odmítl možnost, aby si Sněmovna udělala reparát, a pokusila se znovu schválit senátní vratku, která by obcím zaručila kompenzace za říjen až leden. Tentokrát opět opoziční ODS nepodpořila pozměňovací Hany Žákové a Michaela Canova s odůvodněním, že jde již o minulost loňského roku a návrh tak o jeden jediný hlas neprošel.