Vysaďte si své tisy!

Liberecký spolek Čmelák v roce 2020 s podporou Ministerstva životního prostředí úspěšně zrealizoval projekt na pomoc tisu červenému – náš nejvzácnější původní strom.

Tis je původní dřevina české krajiny, v původních lesích rostl na území prakticky celé republiky. Změny vyvolané v lesích intenzivním hospodářským využíváním i cílená těžba a prakticky nulová výsadba v minulosti vedly k jejich velkému úbytku nejen v české krajině, ale v celé Evropě.

„Tisy z české krajiny mizí i dnes. Nesvědčí jim rychlé oteplování a vysoušení krajiny, jsou to stromy velmi dlouhověké, ale také velmi konzervativní,“ uvedl Jiří Antl, který má ve spolku Čmelák projekt na starosti.

Projekt mapování a výsadeb

Záchraně tisu se spolek Čmelák věnuje už 23 let. Jde zejména o mapování dospělých jedinců v krajině, sběr jejich semen, pěstování sazenic a jejich výsadbu. „V roce 2020 jsme s podporou Ministerstva životního prostředí pokračovali v mapování tisů v krajině. Některé pěkné kusy nám pomohla najít i veřejnost,“ vysvětlil Jiří Antl. Nově nalezené tisy nám mohou v budoucnu posloužit pro sběry semen a další pěstování. „Stromy pro budoucí sběry jsme si připravili i novými výsadbami ve spolupráci s veřejností. Vysadili jsme 5 skupin po 4 kusech na různých místech v Libereckém kraji. Najdete je u Světlé pod Ještědem, ve Smržovce na okraji Jizerských hor, v Rousínově v Lužických horách a u Stvolínek a Nového Oldřichova na Českolipsku. Tím, že porostou na osluněných místech, mohou plodit už ve 20-30 letech, zatímco v přirozeném prostředí zastíněného lesa začíná tis plodit až v 70 – 120 letech.“

V loňském roce jsme tisy sázeli i v lese. Dostaly se na 4 nové lokality v okolí Liberce, na každou z nich zamířilo 25 kusů. Součástí projektu bylo i nalezení cesty připravených sazenic do lesů v příštích letech. Podařilo se nám najít a s vlastníky domluvit 56 lokalit pro výsadbu celkem 1400 nových sazenic po celém kraji. V letošním roce budeme hledat peníze na jejich výsadbu a ochranu před zvěří. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit ohniska přirozeného šíření tisových semenáčků do krajiny.

S pokračováním projektu počítáme i v letošním roce.  Chceme především pokračovat v mapování dospělých tisů. Víte-li o nějakém pěkném tisu v krajině, dejte nám o něm vědět – má větší cenu, než tušíte a můžete ho tím ochránit pro budoucí generace.

Tisková zpráva Čmelák-Společnost přátel přírody

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.
Unikátní historická kolekce tzv. Kopschovy knihovny se z místa svého uložení v libereckém kostele Nalezení sv. Kříže dočasně stěhuje do depozitáře Krajské vědecké knihovny
Naivní divadlo Liberec se v krátkém čase již podruhé raduje z velkého úspěchu. Inscenace režisérky Michaely Homolové, Červený balónek, obdržela po Ceně Divadelních novin v kategorii Loutkové a