Týden pod Ještědem: Piráti na rozcestí

Liberecký kraj má novou koaliční vládu. Do vod regionální politiky vplula i dosud neznámá pirátská galéra. Neznámá a podle vlastního chování vůči zdejšímu korupčnímu prostředí i poměrně nečitelná. 

Piráti vyrostli na své tvrdé protikorupční rétorice a jako bijci všelijakých šíbrů. Což o to, z opozičních lavic se s korupcí bojuje snadno, ale jak to skloubit s vládní odpovědností, byť na regionální úrovni?

Těžko, když máte za koaliční spojence staré známé firmy, které v tom umí chodit. Nicméně podle vyhýbavých pirátských odpovědí na tato nepříjemná témata to vypadá, že se poměrně záhy vyměnili ostrou protikorupční šavli za starý dobrý dvojí metr. Je to sice smutné, ale pirátské postoje, kdy na jedné straně na Babišovi nenechají niť suchou a na druhou stranu „nechtějí být soudci ani kati“ v případě Půtových poklesků, nelze nazvat jinak.

Piráti tak mají vlastně na výběr ze dvou cest. Jedna je ta, kterou se vydala Změna, potažmo její následovníci, kteří se rozhodli chovat se stejně ke korupci jak v opozici, tak když jsou u vesla. Jenže to je kamenitá, plná protivenství a zloby. Jak se proti tomu umí semknout strany od Starostů  přes ODS po KSČM ukazují dějiny posledních deseti let v Liberci. Většina politiků chce do funkcí ze zcela jiných důvodů a když se objeví nějaká štika v rybníce, je třeba ji ubít, aby se dostalo na ostatní. Zejména na nás.

Cesta druhá by se lidně dala nazvat třeba stezkou Květy Vinklátové. Tato kdysi politická aktivistka a dnes už letitá náměstkyně hejtmana, která v Liberci kvůli zdejší korupci zakládala spolek Je čas nemlčet, velice rychle pochopila, že k dobře placené a klidné veřejné funkci Je čas mlčet. Mlčet, dívat se stranou, nechat běžet zakázky, korupční kauzy kolegů (nedej bože šéfa!) nekomentovat, dělat, co se řekne, sem tam nějakou frázi o demokracii atd… Cestička typicky česká, od normalizace vyšlapaná, klidná, během které tloustne bankovní konto a která vrásky nedělá. Jenomže i tahle cesta má svá rizika, zejména pro koaliční strany.

Piráty může velice rychle potkat osud přeběhlíků ze Změny z období 2012-2014, kterým sice políbení z korupce obviněného hejtmana zajistilo další dva pohodlné roky nic moc dělání a pěkných příjmů, ale také pozdější odchod ze scény. Podobně na svou servilitu vůči dominantním Starostům doplatilo ANO, které hejtman potřeboval v roce 2016, aby je za 4 roky vyžvýkané vyplivl a ještě si na jejich kritice postavil další volební úspěch.

Nebudou to mít lehké na své plavbě Libereckým kraje milí Piráti. Přijdou okamžiky, kdy se budou lámat politické charaktery. Jedním z takových bude jistě miliardová zakázka na výstavbu nového bloku liberecké nemocnice. Nebo zakázky dopravní. Nebo, ač si to mnozí nemyslí, až bude obnoven proces s hejtmanem, který tím absurdním rozsudkem soudce Neumanna vůbec neskončil a ještě může místní politickou scénou sakra zahýbat.

Ale kdo ví, třeba s libereckými Piráty vpluli do místních vod zkušení kormidelníci a všechny ještě překvapí. Možná ukážou i další, dosud neprobádanou cestu novými vodami. Ostatně – je to jen na nich…

Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou