Jak se žije lidem, rodinám i obcím v českém pohraničí na Hrádecku a Frýdlantsku, které trpí kvůli těžbě hnědého uhlí v polském dole Turów. Na to odpovídá nový web, který spustila organizace Frank Bold spolu s Libereckým krajem.
Není to nějaký akademický, teoretický problém. Voda, respektive její nedostatek, je noční můrou pro stovky a tisíce lidí, kteří žijí v blízkosti polské hranice a kteří doplácí na podnikatelskou dravost a bezohlednost polského koncernu PGE.
Web příznačně nazvaný Voda nebo uhlí (www.vodanebouhli.cz) byl spuštěn před několika dny. Mapuje příběhy konkrétních lidí a rodin, hospodářů i obcí jako je Uhelná nebo Václavice, kterým se kvůli těžbě hnědého uhlí v Turówu nedostává vody. Trpí tím lidé, domácnosti, zvířata i celá krajina. Web ukazuje, jak strašné je žít v 21. století bez vody, na kterou jsme si každý zvykli jako na samozřejmost.
Jenomže například pro rodinu Kronusových, Kopeckých nebo pro farmáře Kirschnera voda žádná samozřejmost není. Jejich smutné a v pravdě děsivé příběhy si dnes může každý přečíst. Ale nejen to. Součástí webu je i výzva ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, aby se situací zabýval.
Liberecký kraj i místní občané vyčerpali veškeré právní prostředky, které měli k dispozici, ale rozšíření těžby se zabránit nepodařilo. Polsko ignorovalo povinnosti vyplývající z evropského i polského práva. Proces navíc probíhal za vyloučení veřejnosti i dotčených sousedních států, nikdo se tak nemohl k těžbě vyjádřit a tento web má být jedním z apelů na veřejnost.
„Na stránkách najdete také výzvu pro ministra Richarda Brabce, aby ochránil českou pitnou vodu. Liberecký kraj i místní občané vyčerpali veškeré právní prostředky, které měli k dispozici, ale rozšíření těžby se zabránit nepodařilo.
Poslední šancí je žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Kromě Evropské komise ji může prostřednictvím české vlády předložit také Česká republika. Zda proti polské nelegální těžbě zasáhne, ale zatím není vůbec jasné.“, uvedl k situaci hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Hnědouhelný důl s elektrárnou Turów leží na jihozápadě Polska poblíž českých hranic. Za tu dobu výrazně poškodila životní prostředí na českém území. Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1962 a má instalovaný výkon 2106 MW. V současné době je jejím vlastníkem a provozovatelem společnost Elektrownia Turów SA.
Hnědé uhlí k zabezpečení provozu elektrárny pochází z povrchového dolu stejného jména. Povrchový důl má v současné době rozlohu 26 km². Polská energetická společnost PGE usiluje o získání povolení k těžbě do roku 2044, v březnu 2020 však získala pouze prodloužení stávající licence o 6 let. V současnosti má důl hloubku 225 metrů, pokud PGE vytěží kompletní ložisko lignitu, v roce 2044 dosáhne hloubky téměř 300 metrů a bude mít rozlohu 30 km².