V Drážďanech demonstrovalo na 40 tisíc lidí proti nárůstu krajní pravice

Tuto sobotu proběhla v metropoli sousedního Saska mohutná demonstrace, která měla upozornit na nebezpečí nárůstu krajní pravice a fašizace veřejného prostoru. Akce se účastnilo až 40 tisíc lidí, kteří varovali zejména před posilující Alternativou pro Německo, která je dlouhodobě spojena s předními neonacisty.

Týden před volbami do saského zemského parlamentu, v nichž by mohla uspět krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), v sobotu vyšlo do ulic Drážďan kolem 35 až 40 tisíc lidí (odhady se v jednotlivých médiích liší), aby demonstrovali proti rasismu, fašismu a krajně pravicovým tendencím, které sílí v Německu, ale i v jiných zemích Evropy. O demonstraci informovala liberecká levicová platforma Libereds, jejíž členové se akce účastnili.

Zhruba 10 tisíc z celé demonstrace lidí tvořilo antirasistický/antifašistický blok „Braňme solidaritu“, který svojí účastí podpořili i členové a členky našeho kolektivu. Velkou demonstraci svolala iniciativa Unteilbar (Nedělitelní), ke které patří kolem čtyř stovek organizací a skupin složené z občanských spolků, politických stran a jejich organizací, ale například i církví.

Demonstrující  jasně odmítli nenávistnou politiku AfD stejně jako rasismus středu a postupnou normalizaci krajně pravicových témat. To dali najevo nejen svými projevy, bannery a skandováním, ale také „očesáním“ předvolební propagandy z lamp podél čtyřkilometrového trasy demonstrace. Demonstranti rovněž protestovali za dekriminalizaci pomoci lidem, kteří se ocitnou v nouzi na moři a kritizovali podle nich nelidskou politiku spolkové vlády vůči uprchlíkům a deportační politiku Evropské unie.

Alternativa pro Německo je černým koněm nadcházejících voleb v Sasku. Vznikla jako pravicová a euroskeptická strana v roce 2013, ale o dva roky se v době migrační krize výrazně nacionalisticky radikalizovala. De facto přetáhla veškerý voličskou základnu otevřeně neonacistické NPD, podobně jako se to v České republice povedlo Tomio Okamurovi, který tak vymazal neonacisty z Vandasovy DSSS.

Přední představitelé AfD jsou známí nejen svým odporem k migrační politice, ale například i revizionismem druhé světové války (kam patří i požadavek na zrušení Benešových dekretů v ČR), obhajobou některých kroků Hitlerovského Německa nebo popíráním a znevažováním holokaustu. Pro AfD je rovněž typický silný antikomunismus a antiliberalismus. Mezi přední spojence AfD v České republice patří SPD Tomio Okamury nebo bývalý prezident Václav Klaus, který se jejich akcí veřejně účastní.

Strana získávala volební úspěchy v komunálních volbách a volbách do zemských sněmů, zejména na východě Německa, který dodnes trápí důsledky přechodu na tržní ekonomiku a veliká nezaměstnanost. Mohutný nástup pro AFD znamenal v roce 2017, kdy získala 12,6 % hlasů, čímž se tak stala třetí nejsilnější politickou stranou v Německu po CDU/CSU a SPD.

 

 

Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z
Kontroverzní liberecký podnikatel Josef Nadrchal, který před rokem skončil v cele při zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu a začátkem letošního roku byl obvinění
Liberec má další krásné obrázky. Primátor Jaroslav Zámečník a náměstek pro architekturu Jiří Janďourek (oba STAN/SLK) představili vítězný návrh lanovky. Ten stál Liberec 2,4
Vedení města zastavilo projekt vybudování cyklostezky z Liberce do Hodkovic nad Mohelkou. Důvodem je vysoká cena projektu, který by dnes vyšel na 50 milionů