Stovky dobrovolníků pomohly a pomáhájí s úklidem v povodňových oblastech.

Desítky a stovky zejména firemních dobrovolníků přijely na odklízecí brigády, které během minulého i tohoto týdne uspořádal Čmelák – Společnost přátel přírody. Velké firmy (např. KPMG, Česká Spořitelna, ČSOB) uvolnily své zaměstnance, aby pomohli v Hrádku nad Nisou, Bílém Kostele a dalších obcích s úklidem bahna a odpadků, které přinesla povodeň.

Největší ekologická organizace na severu Čech „Čmelák – Společnost přátel přírody“ využila při povodňové pomoci dlouholetých zkušeností s koordinováním dobrovolnický prací a znalosti regionu. Bylo totiž velké množství lidí, kteří chtěli pomoci, ale nevěděli jak. Oslovili jsme proto naše dobrovolníky a firemní partnery a domluvili jsme se se starosty v postižených obcích, potvrzuje koordinátorka pomoci Edita Nesrstová: „Zejména v Bílém Kostele nás přijali s otevřenou náručí, protože obec není tak medializována a dobrovolníků tu mají nedostatek.“

Lidé postižení pohromou byli velmi vděčni za pomoc, a když jsme vynosili trámy a nepořádek z celé zahrady, neubránili se často slzám, říká jedna z dobrovolnic Lenka Najmanová: „Jednu zahradu v Hrádku nad Nisou uklízelo 12 dobrovolníků 4 hodiny. Vůbec si nedokážu představit, jak dlouho by trvalo, kdyby to uklízeli sami. Navíc tam bylo naplaveno několik obrovských kusů dřeva, které jsme museli odnášet v několika lidech.“

Čmelák SPP pomohl v Hrádku nad Nisou rozvozem sponzorských darů ve formě hygienických potřeb (saponáty,dezinfekce, toal.papír, košťata, lopaty – sponzorský dar od firmy KAF Facility, s.r.o.) a potravin (polévky, mléka, müsli, čokolády, paštiky – dar od České spořitelny). Vše jsme rozdali obyvatelům žijících v domech podél Nisy, kteří byli vytopeni. V Bílém Kostele jsme předali několik tašek s ošacením a lůžkovinami rodině, která příšla o vše.

Odklízecí brigády po povodních pořádané sdružením Čmelák – Společnost přátel přírody mají velký ohlas. Na třetí z nich, která se koná dnes (17. 8.) přijelo cca 150 dobrovolníků z celého Česka, potvrzuje mluvčí Čmeláka SPP Martin Benda: „S takovým zájmem jsme ani nepočítali. Původně jsme chtěli zkoordinovat jen několik akcí pro lidí, kteří chtějí pomoci, ale nevědí jak. Takový zájem nás mile překvapil. Velkou část pomáhajících tvoří firemní dobrovolníci ze společností T-Mobile, Kooperativa, Albi a Česká spořitelna. Budou pomáhat mnohdy již velmi unaveným obyvatelům v nejhůře postižených oblastech.“

Pracovat se bude na doporučení krizového štábu v Heřmanicích na Frýdlantsku potvrzuje koordinátorka pomoci Edita Nesrstová: „Starosta obce Vladimír Stříbrný doslova řekl, že nás přivítá s otevřenou náručí. Budeme pracovat nejen na obecním majetku, ale budeme chodit dům od domu a pomáhat s čím budou lidé potřebovat.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek