Opět Vám přinášíme, po zasedání zastupitelstva města Liberce, přehled těch nejzajímavějších bodů, které se zde projednávali. Stejně tak chceme upozornit na výroky a proslovy účastníků zasedání, které by neměly utéct pozornosti veřejnosti. Tato rubrika nemá být koncipována jako rozsáhlá analýza jednotlivých zasedání zastupitelského sboru. Spíše má motivovat k většímu zájmu o konkrétní kroky zdejší radnice i o politiku obecně a liberecký veřejný život jako takový. A jaké že poslední zasedání libereckého zastupitelstva bylo?
Vystoupení Zlaté Katky
Červnovému zastupitelstvu dozajista dominovala návštěva a diskuse s Kateřinou Neumannovou. Ta, ač měla přijet vysvětlit, kolik a proč organizační výbor ještě dluží nejrůznějším dodavatelům a organizacím, přednesla velmi obecný a vágní proslov, ze kterého se nebylo možné dozvědět, až na pár personálních změn ve výboru, téměř nic. Resumé celého jejího vystoupení bylo, že sice výbor dluží 116 milionů korun, neví, kde všechny peníze vezme, ale pevně věří, že se je podaří splatit. Zda to myslela vážně nebo jako vtip, ví asi jen ona sama…
Zajímavé bylo i její prohlášení, že u každé zakázky nad 300 tisíc korun, musel příslušné dokumenty podepsat i primátor Kittner. Ten se ostatně v minulých týdnech „chlapsky“ k placení dluhu ze strany Liberce přihlásil (to se to přihlašuje, když platí jiní..) Paní Kateřina ale mimojiné prohlásila, že od Liberce nebude nic chtít, no uvidíme, snad to nebyl další žert…
Liberečtí politici, byli k první dámě českého lyžařství překvapivě shovívaví. Úvodních dvanáct otázek měl připravených zastupitel za SOS pro Liberec Jiří Šolc, ptali se i ostatní zastupitelé, věcně například zástupci za KSČM či SZ, mezi nimi nejtrefněji Jan Korytář za SZ.
Ten jako jediný, ač si neodpustil pár jízlivých poznámek o prodeji know-how a poděkování, že od města nic chtít nebude, uvedl, co všichni vědí – že Kateřina Neumannová není tou, která by za všechno byla vina, jak tomu často soudí média a i část veřejnosti a že personalizace problému na její osobu je zcela scetsná. Že jsou zde politici, kteří iniciovali celé mistrovství, aby na nich vydělali firmy, ze kterých vzešli a na které jsou tak či onak napojení. Někteří z nich seděli přímo v sále..
Korunu ovšem celému představení s Kateřinou Neumannovou dal zastupitel za koaliční USZ, Jiří Richter. Ve velice pomalém a vláčném projevu se vyznal ze své hrdosti na šampionát i z toho, jak si vše dokonale užil, jak vše proběhlo na výbornou a jak nemůže pochopit záškodníky z řad kritické veřejnosti i médií, kteří tomuto skvělému podniku ublížili a ubližují a snaží se jej jen a jen hanět .Dříve se říkalo „mít klid na práci“… Následoval smích posluchačů a novinářů a rozpačitý potlesk z řad liberecké koalice..Ostatně zastupitel Richter byl jediný z celé koalice, kdo během návštěvy Kateřiny Neumannové vystoupil, ostatní si asi také myslí, jak to všechno proběhlo bezvadně Až na ty stamiliony…
Veřejná cesta v rukou kamarádů
Dalším kontroverzním bodem k jednání byla situace ohledně golfového areálu, který vyrostl poblíž obce Fojtka, jen několik kilometrů od Liberce. Postavila ho tam společnost Investorsko – Inženýrská, která vzešla z pod křídel Syneru a mezi jednotlivými vlastníky pozemků v tomto areálu se objevují jména majitelů Syneru, jako je Petr Syrovátko, představitelů Investorsko – Inženýrské jako je Petr Kupf nebo význammých členů ODS, jmenujme třeba Pavla Krenka, libereckého exnáměstka, který se proslavil nejen svým hulvátstvím, ale i podnikáním..
Ale budiž. Nové zastupitelstvo obce Mníšek, kam většina pozemků golfového areálu patří, je dokonce pro. Včele se starostou Mníšku – uzenářem, který se těší, kterak bude mít nový krámek v multifukční budově v obci, kterou postaví – no ano, Investorsko-Inženýrská. Že se proti faktu, kdy golfová společnost zabrala veřejné cesty a místní tak odřízla od staletí používaných tras, bouří místní obyvatelé a sbírají petiční hlasy, představitelstvu v Mníšku nevadí. Ale Mníšek je Mníšek, argumentovalo vedení města Liberce, včele s panem primátorem.
Jenže se po vystoupení opozice (J.K.-SZ) ukázalo, že to tak není docela pravda. Klub Ypsilon Golf Resort Liberec si jednoduše zabral část městské komunikace směrem od Radčic, dal si na cestu závoru s cedulí zakazující vstup a do nedávna tu po každém, kdo chtěl na tuto veřejnou kominikaci vstoupit vystartovala ochranka na motorkách a nevybíravým způsobem jej vyprovodila.
Primátor Kittner argumentoval, že se problém nevyřeší, cedule se prý posune o několik metrů dál..Skoro to vypadalo, jakoby mu víc záleželo na osudu firmy, kde majetkově figurují jeho, nyní již zcela bývalí, chlebodárci než na tom, zda obyvatelé města, kde je primátorem, mohou používat městskou komunikaci nebo na tom, že si někdo přisvojí městský majetek. Zajímavé by bylo, jak by se chovali zmínění majitelé i pan primátor, kdyby nastala opačná situace a někdo druhý, třeba město či stát, by sáhnul na majetek jim..
Prodáme všechno za každou cenu
Veliké množství pozemků nabízených k prodeji, formou dražby i formou jinou, obsahovalo například městský majetek, veřejnou zeleň, u níž byl prodej již jednou zamítnut z důvodu využití této plochy veřejností (obyvatel „Hokejky“). Nebo pozemek, na který (opět zeleň, tentokrát v centru) mají dlouholetí nájemníci řádnou nájemní smlouvu, jen asi mají smůlu, že se pozemek zachtělo někomu jinému.
Anebo koupaliště u Krásné studánky – kdo ví, kdo na něj má zálusk a jaká vášeň by ho k tomuto místu poutala. Místním obyvatelům i přespolním by, zejména v létě, radost asi neudělal.
Zmíněné případy byly, bohudíky zamítnuty, ale veliké množství nabízených pozemků, například v okolí Papírového náměstí, dává tušit, kde se má v budoucnu stavět a „zkrášlovat“ město. Dost možná se také současná garnitura na liberecké radnici, která město rekordním způsobem zadlužila, snaží, dokud tu ještě bude, vyždímat z městského majetku, co se dá… a po nás potopa..