Proč nechce být město Liberec dobrým hospodářem?

Dne 2.9. 2009, na prvním letošním zářijovém zasedání zastupitelstva města Liberce, předložilo vedení města jménem primátora Jiřího Kittnera usnesení, jehož záměrem byl prodej bývalého Domu s pečovatelskou službou v libereckých Pavlovicích s desítkami bytů. Celý prodej byl od začátku silně kritizován pro jeho svou nevýhodnost, nápadná byla nízká cena za objekt i způsob privatizace samotný. Uběhlo pár týdnů a nový majitel již byty rozprodává. Byty jdou na dračku a již teď jasné, že městská kasa mohla být o pěkných pár milionů bohatší…

Způsob prodeje a cena

V samotném usnesení, které bylo zastupitelstvu města předloženo, byl objekt specifikován jako „bývalý objekt pečovatelské služby“ a „nebytový prostor-ordinace lékaře“. Že se jedná o 64 bytových jednotek, bylo zamlčeno. Jedná se sice o vyhledatelnou informaci, ale otázka je, proč to nebylo zastupitelům sděleno přímo.

Výběrové řízení na takto významný prodej městského majetku sice proběhlo, ale za to v nejmenší a nejméně viditelné možné formě. Prodej byl oznámen pouze 14 dní předem na úřední desce. Výsledkem toho bylo, že se přihlásil pouze jediný zájemce, který také nemovitost získal.

Konečná cena na základě znaleckého posudku byla stanovena na 26 500 000 Kč. Vzhledem k obvyklým cenám bytů v Liberci se nám tato cen zdá nepřiměřeně nízká. Na tento fakt bylo upozorněno také během debaty k tomuto bodu a bylo navrhnuto, aby se byty prodaly jednotlivě, čímž by město získalo mnohem větší částku. Toto řešení bylo zamítnuto. Za zmínku také stojí, že se během jednání zastupitelstva přihlásil další zájemce, který nabídl částku o půl milionu větší (který se ale díky formě zveřejnění – viz předchozí bod – nestačil přihlásit do výběrového řízení). I tento návrh ale nebyl akceptován.
.

Na základě rozhodnutí zastupitelstva byl tedy panelový dům v Šimáčkově ulici prodán původnímu, jedinému zájemci.

A co se stalo během pár týdnů?

Nabyvatel,skrze realitní kancelář Contact real, začal byty prodávat. Neuběhly ani ne dva měsíce od rozhodnutí zastupitelstva, jen pár týdnů po podepsání smlouvy a na internetu se objevily inzeráty na prodej všech 64. bytů ve zmíněném objektu.

Na svých stránkách zde
uvádí zmíněná realitní kancelář, že se byty prodávají za cenu 17 000 Kč až 19 000 Kč za metr čtvereční. Na realitních serverech, jako např. reailty.cz, inzeruje tato realitní kancelář dokonce přímé ceny bytů podle jejich rozlohy. Ačkoliv se jedná o dolní hranici za metr čtvereční (bezpochyby i z reklamních důvodů), jednoduchým výpočtem lze zjistit rozdíl ceny za celý objekt, tedy částku o kterou město přišlo. A to se jedná o minimální variantu.

Další důležitý aspekt tohoto pro město tolik nevýhodného prodeje je fakt, že nabyvatel do těchto bytů nic neinvestoval. Informovali jsme se na toto ve zmíněné realitní kanceláři a bylo nám potvrzeno, že byty jsou v původním stavu, tak jak je město prodalo. Byty jsou tedy prodávány bez investice, jenom obratem. Rovněž fakt, že dům je prázdný, bez nájemníků, zvyšuje jeho obchodní atraktivitu.

Pro lepší přehled nabízíme, tabulku, která snad lépe ilustruje to, o kolik větší částku mohlo město získat, kdyby se jeho zastupitelé chovali hospodárněji. Nakonec se můžete sami podívat, jak který zastupitel hlasoval.




































typy a počet bytů v bývalém
Domě s pečovatelskou službou



min. cena nabízená
nabyvatelem za jeden byt X počet odpovídajících bytů



celková cena z



16 garsoniér bez lodžie



584 000 Kč X 16



9 344 000 Kč



24 garsoniér s lodžií



594 000 Kč X 24



14 256 000 Kč



16 bytů 1+1 s lodžií



719 000 Kč X 16



11 504 000 Kč



8 bytů 2+kk s lodžií



868 000 Kč X 8



6 944 000 Kč



celkem za 64 bytů







42 048 000 Kč


Rozdíl mezi částkou, za kterou nemovitost město prodalo (26 500 000 Kč) a za kterou je nyní jejím novým vlastníkem nabízen ve své minimální variantě (42 048 000 Kč) je tedy 15 548 000 Kč.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek