Jiří Čeček o mandát zastupitele nepřijde

Skončila účelová kauza, vytvořená a živená Starosty pro Liberecký kraj, ohledně platnosti mandátu zastupitele Jiřího Čečka zvoleného za Změnu pro Liberec. Rozhodnutí ředitele Krajského úřadu René Havlíka (ČSSD) o zániku mandátu 17. srpna zrušil Krajský soud. Téhož dne rozhodnutí nabylo právní moci. Kasační stížnost proti němu není přípustná.

Jiří Čeček k rozuzlení situace řekl: „Potěšilo mě, že soud zrušil rozhodnutí ředitele Krajského úřadu René Havlíka o zániku mého mandátu a potvrdil moji argumentaci, kterou jsem se nařčením ze strany Starostů od počátku bránil. Potvrdilo se, že jsem účelově neporušil zákon, jak mi bylo neustále z jistých kruhů předhazováno. Chtěl bych také poděkovat všem, kteří od začátku této štvanice svým hlasováním vyjádřili pochybnosti, že mi má být můj mandát zastupitelstvem zrušen. Vážím si také toho, že mě podpořili nejen členové vládnoucí koalice.“

Lídr Změny pro Liberec Jan Korytář dodal: „Opět se ukázalo, že právní názory libereckých Starostů, kterými se často zašťiťují a bijí na poplach, jsou jen jejich domněnky, které nemají oporu v realitě. Pro mě osobně je ale větším zklamáním postup Krajského úřadu, zejména jeho právního oddělení. Očekával jsem od něj větší profesionalitu. Rychlé rozhodnutí soudu vítám, ale mohli jsme si celou anabázi ušetřit, kdyby tuto pseudokauzu Starostové uměle nevyrobili.“

„O politikaření a účelovosti konání klubu Starostů nemůže být dnes již pochyb. Jen obtížně se dají pochopit kroky ředitele Krajského úřadu René Havlíka, když měl od počátku k dispozici všechny informace i argumenty, které pak soud vedly ke zrušení jeho rozhodnutí,“ uzavřela předsedkyně nejsilnějšího zastupitelského klubu Změna pro Liberec Kateřina Absolonová.

Rekapitulace událostí:

Jiří Čeček za normalizace emigroval do Německa a stal se jeho občanem. Po revoluci se část jeho rodiny přestěhovala do Liberce a on zde začal trávit stále více času. Překvapen stavem komunální politiky a hlavně pak „demokratickým“ pučem na Liberecké radnici v dubnu 2011 se začal politicky angažovat, což vedlo v roce 2014 i k jeho zvolení zastupitelem města za Změnu pro Liberec. Banální změny statutu pobytu Jiřího Čečka z trvalého na přechodný využili k vytvoření politické kauzy Starostové pro Liberecký kraj. Opakovaně požadovali, aby mu byl mandát zastupitele zrušen, jelikož neměl jeden den (17. prosince 2014) vlivem úřední chyby evidován trvalý ani přechodný pobyt v Liberci. Koalice však odmítla jeho mandát zrušit, protože Jiří Čeček měl svůj postup od počátku posvěcen právním posudkem.

V mylném domnění, že jedná v souladu právním řádem ČR, se tak věci chopil ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje René Havlík (ČSSD) a rozhodl o zrušení jeho mandátu. Proti tomu se proto musel Jiří Čeček bránit u soudu, který platnost jeho mandátu potvrdil a rozhodnutí ředitele Havlíka zrušil, jelikož bylo vydáno v rozporu se zákonem o volbách do zastupitelstev obcí.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Čmelák dlouhé roky zapojuje  dobrovolníky  do praktické ochrany a obnovy krajiny.  V roce 2024 jsme také pokračovali ve snaze  rozšiřovat povědomí o hlavních problémech v
V zajímavém prostředí komplexu kláštera Marienthal v Sasku proběhl v sobotu 7.12.2024 workshop s tématem dobrovolnictví a přeshraniční spolupráce.
Unikátní historická kolekce tzv. Kopschovy knihovny se z místa svého uložení v libereckém kostele Nalezení sv. Kříže dočasně stěhuje do depozitáře Krajské vědecké knihovny
Naivní divadlo Liberec se v krátkém čase již podruhé raduje z velkého úspěchu. Inscenace režisérky Michaely Homolové, Červený balónek, obdržela po Ceně Divadelních novin v kategorii Loutkové a