Město bude opět zdražovat odpady. I přes rekordní příjmy od státu

Vedení města souhlasilo s návrhem na zvýšení ročního poplatku za odpady od příštího roku o 120 korun na domácnost. V Liberci se přitom poplatek za odpady poměrně drasticky zvedl již předloni. Důvodem aktuálního zdražení jsou vyšší ceny energií. Liberec má ale zároveň letos rekordní příjmy financí od státu.

Důvodem aktuální zdražení odpadů je podle koalice STAN/SLK, ANO, ODS a Pirátů zdražení služeb společnosti FCC, která pro město svoz odpadu zařizuje. Ta městu oznámila, že vzhledem k inflaci a vyšším cenám energií musí v roce 2023 zdražit zhruba o 14%. Rada města proto předložila na příští jednání zastupitelstva návrh na úpravu poplatku za tuto službu ze 720 Kč na 840 Kč ročně. Rozhodnout o tom ale musejí příští čtvrtek zastupitelé.

Zatímco letos Liberec zaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu zhruba 136 milionů, odhadovaná cena na rok 2023 činí 155 milionů. Od občanů Liberec vybere zhruba 64 milionů, zbytek platí z rozpočtu, který je zase plněn státní kasou z daní.

"Rozhodně nechceme a nebudeme snižovat úroveň a kvalitu služby, kterou v rámci svozu a likvidace odpadů Liberečanům zajišťujeme. Naopak,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/SLK). „Pořádek a bezpečnost v Liberci jsou pro nás dlouhodobě důležité priority a město je významně finančně podporuje,“ dodává primátor  Zámečník.

Koalice v de facto stejném složení (až na dva Piráty) ale odpady zvedala poměrně nedávno. V roce 2020 se zvedly ze 490 Kč na současných 720 Kč. Jednalo se o poměrně razantní zdražení, které ale přišlo po téměř patnácti letech. 

Město Liberec má rovněž letos rekordní příjmy ze státního rozpočtu. Liberec počítá pro příští rok s výrazně vyššími příjmy než letos, přesáhnout by měly 2,74 miliardy korun. Pro letošní rok je zastupitelé schválili ve výši téměř 2,28 miliardy korun.

Daně jsou pro rozpočet města rovněž zásadní, tvoří skoro tři čtvrtiny jeho příjmů. Při schvalování rozpočtu liberečtí zastupitelé očekávali, že letošní daňové příjmy města dosáhnou 1,586 miliardy korun. Dnes se ale již očekává, že do konce roku se dostanou na 1,9 miliardy a v návrhu rozpočtu pro příští rok město počítá se sumou 2,014 miliardy.

Jak upozornil Náš Liberec, podobnou cestou zdražování pro lidi se vydal i Liberecký kraj. Ten bude rovněž hospodařit s nebývale vysokými prostředky. Rozpočet, který byl v listopadu schválen, počítá s bezmála pěti miliardami korun příjmů a výdajů. To je o miliardu více než loni. Priority kraje jsou ale velké investiční akce a stavební zakázky. Navzdory tomu se vedení kraje (koalice STAN/SLK, ODS a Pirátů) opět rozhodla zdražit lidem jízdné.

Přidat komentář (10 Komentářů)
Kavárna Pošta-Liberec

Jak se blíží volby, vedení města připravuje další trhák, kterým chce oslovit voliče. Má jím být znovuotevření věhlasné liberecké kavárny Pošta, která je již několik let zavřena. Policie ČR, která má budovu ve své správě a využívá zdejší administrativní prostory, ve spolupráci s městem otevřela pro zvědavce zatím na pouhých třicet minut. Ve věci se angažuje primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD), která otevření kavárny slibovala již jednou a ve stejný čas – před minulými volbami v roce 2010.


Jsou to téměř čtyři roky, co tehdejší neznámá a nová tvář týmu bosse liberecké ČSSD Roberta Duška Martina Rosenbergová, ve volebním videu slibovala, že obnoví zašlou slávu kavárny Pošta. „Dost bylo ostudy!“ hlásala před kavárnou Pošta tehdejší kandidátka na primátorku Rosenbergová, z níž dnes již odvolaný ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík (KSČM) na popud Roberta Duška pár týdnů před volbami udělal „záchranářku“, aby se to dobře vyjímalo na billboardech. Ani ne dva měsíce po kritických povodních 2010 se být „záchranářkou“ hodilo a zatemněná okna kdysi populární kavárny vadila a vadí mnohým.

Uběhly čtyři roky a celé promo se opakuje, město se chtít do voleb využít zopakování mediálního úspěchu, který mělo nedávné otevření libereckých lázní, kontroverzního projektu dotovaného z evropských fondů. Snad ale naposledy, protože budova kdysi liberecké oblíbené kavárny by si obnovení jistě zasloužila a nejen to, aby byla součástí předvolebních vějiček a slibů.

A skutečně se Liberečané mohou dočkat, protože šance na obnovu „Pošty“, která vychází z nového vřelého vzplanutí mezi libereckou policií a vedením radnice, je veliká. Policie disponuje značnými prostředky a o budovu, kde je Kavárna Pošta se celkem řádně stará. A město udělá akci reklamu a využije ji jako volební trhák, což přinese zpětně i kladný mediální obraz pro zdejší policii.

Kavárna Pošta disponuje poměrně zachovalým interiérem v novorokokovém stylu, tzv. vídeňském stylu. Její zařízení i celý obytný dům poukazuje na rozmach Liberce na konci 19. století, kdy se díky výrobě textilu stával z horského městečka průmyslovou i kulturní metropolí Sudet. Dům byl postaven v 90.letech 19. století pro zdejší podnikatele Theodora Coina, který zde také nejoblíbenější libereckou kavárnu provozoval a po něm i jeho rodina do konce války a odsunu německého obyvatelstva.

Součástí domu byla i vinárna „U poštovního rohu“ (do roku 2009 vinárna a diskotéka Postilion), jejíž původní modernizující interiér navrhl slavný sudetský architekt Rudolf Bitzan, původem ze Stráže pod Ralskem.  Kavárna i vinárna se stala i místem politickým, jelikož se zde scházela německá buržoazie, zejména němečtí nacionálové, kteří na přelomu 19. a 20. století dlouhodobě vládli liberecké radnici a kteří prosazovali ostrou pravicovou a nacionalistickou politiku.

A protože kousek od kavárny se nalézaly podniky, kde se zase tradičně scházeli němečtí i čeští dělníci (ulice Tovaryšský vršek, Frýdlantská), bývalo někdy v těchto ulicích poblíž radnice, zejména v noci, celkem rušno. Přední liberecký sociální demokrat (a pozdější zakladatel KSČ v Liberci) Karel Kreibich například ve svých pamětech vzpomíná na ostrý a krvavý střet, když byli se svými přáteli a spolustraníky napadeni právě ve vinárně „U poštovního rohu“ německými nacionály, kterým se nelíbil židovský původ jednoho ze socialistů.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;