Bytová družstva se dočkala - jsou osvobozena od daňové povinnosti

Bytová družstva v Liberci, ale i po celé ČR, se dočkala. Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona zaručující, že družstva jsou osvobozena od daňové povinnosti, která hrozila při převodu podílů z…

Přidat komentář (0 Komentářů)
Kavárna Pošta-Liberec

Jak se blíží volby, vedení města připravuje další trhák, kterým chce oslovit voliče. Má jím být znovuotevření věhlasné liberecké kavárny Pošta, která je již několik let zavřena. Policie ČR, která má budovu ve své správě a využívá zdejší administrativní prostory, ve spolupráci s městem otevřela pro zvědavce zatím na pouhých třicet minut. Ve věci se angažuje primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD), která otevření kavárny slibovala již jednou a ve stejný čas – před minulými volbami v roce 2010.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberec - město pod Ještědem

Více jak stotisícový Liberec je metropolí Severovýchodních Čech. Liberec je třetím největším městem v Čechách a pátým v celé republice.

Rozkládá se na historické spojnici mezi Čechami a Lužicí, necelých sto kilometrů od Prahy a pětadvacet kilometrů od saské Žitavy. Spolu se soudním Jabloncem nad Nisou a přilehlými obcemi vytváří, která má zhruba 170 tisíc obyvatel. Liberec je statutárním městem.

Liberec (německy Reichenberg) se z nepříliš významné horské obce stal díky zejména textilní výrobě průmyslovou metropolí Sudet, v 19. století byl dokonce druhým největším městem po Praze. Většinu jeho obyvatelstva tvořili až do druhé světové války Němci. Vedle nich zde ovšem žili i Češi a Židé.

Liberec vznikl původně zřejmě jako osada na zemské stezce, která sloužila jako útočiště pro obchodníky putujícími mezi Čechami a Lužicí. Další (novější) teorie počítá s možnou hornickou činností v místě.

Liberec byl poddanskou obcí (spadal pod frýdlantské dominium), od roku 1577 se stal městem. Důležitou roli hrála textilní výroba, a to již od začátku novověku. V 19. století se město stalo průmyslovou metropolí a počet jeho obyvatel drasticky vzrostl. V roce 1850 se stal statutárním městem.

Město se stalo místem sociálních svárů, formulovalo se zde dělnické hnutí. Vedle toho zde rostlo i nacionální napětí. To vedlo až k vyhrocenému vzniku iredentistického hnutí sudetských Němců, kteří se přihlásili k hitlerovskému Německu. Liberec, stejně jako celé Sudety, se pak po mnichovském diktátu stal téměř na sedm let součástí Třetí říše.

Po porážce fašismu a po obnovení Československé republiky bylo na základě mezinárodních dohod odsunuta drtivá většina německých obyvatel. Město bylo osídleno nově příchozím obyvatelstvem. Pokračovala zde zejména tradice textilní výroby i pořádání veletrhů. Roku 1953 zde byla založena první vysoká škola (Vysoká škola strojní).

V roce 1968 byl Liberec okupován vojsky Varšavské smlouvy. Byl po Praze druhým místem s největším počtem obětí z řad československých občanů.

Po pádu socialistického režimu se zde téměř na dvacet let (do roku 2010) stala dominantní silou Občanská demokratická strana. Její propojení na zdejší podnikatelské kruhy, zejména na stavební lobby, proslavila město daleko za jeho hranicemi. Dnes je Liberec, ač disponoval začátkem devadesátých let obrovským majetkem po odsunutých Němcích, nejzadluženějším městem v celé republice a potýká se s vážnými ekonomickými problémy.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;