Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)

Máme za sebou předčasné volby. Složení sněmovny je pestřejší, sestavování vlády bude složitější, ale přesto se na výsledek voleb dívám s nadějí.

Z nově zvolených 200 poslanců jich 166 podepsalo prohlášení Rekonstrukce státu. To dává naději na to, že by mohly být protikorupční zákony předloženy a přijaty. Liberecký kraj bude zastupovat v poslanecké sněmovně 8 poslanců.

Jako krajského koordinátora projektu Rekonstrukce státu mne těší, že 7 z 8 poslanců za Liberecký kraj podepsalo prohlášení Rekonstrukce státu.  Jediným, kdo prohlášení Rekonstrukce státu nepodepsal a do sněmovny se dostal je Stanislav Mackovík, lídr kandidátky KSČM.

Preferenční hlasy pomohly dvěma poslancům

Díky preferenčním hlasům se dostala do sněmovny trojka na kandidátce ANO 2011 Jana Pastuchová Kristeková, které jsem v případě úspěchu ANO 2011 účast ve sněmovně skutečně přál. Stejně tak se do sněmovny díky preferenčním hlasům dostal Lukáš Pleticha (č.3 na kandidátce ČSSD), když přeskočil primátorku Liberce Martinu Rosenbergovou. Jak v případě ANO 2011 tak v případě ČSSD první tři kandidáti podepsali prohlášení Rekonstrukce státu.

Z pohledu koordinátora projektu Rekonstrukce státu mne těší úspěch Jana Farského (TOP 09), který obhájil svůj poslanecký mandát a který v předchozí sněmovně velmi úzce spolupracoval s projektem Rekonstrukce státu. Stejně tak mě těší úspěch Lukáše Pletichy (ČSSD), který sepsal několik poznámek k projektu Rekonstrukce státu a věřím, že může být stejně úzce spolupracujícím poslancem jako Jan Farský.

Věřím, že se podaří politickým stranám sestavit funkční vládu co nejdříve a všech 8 zbývajících protikorupčních zákonů projektu Rekonstrukce státu bude předloženo a přijato. 166 poslanců, kteří podepsali prohlášení Rekonstrukce státu je pro to dobrým výchozím stavem.

Podpora jednotlivých zákonů:

  • Průhledné financování stran: 141
  • Elektronická majetková přiznání: 137
  • Smlouvy na internetu: 140
  • Odborné nominace do dozorčích rad: 128
  • Zákon o státní službě: 138
  • Nezávislé státní zastupitelství: 137
  • Průhledný legislativní proces: 138
  • Rozšíření pravomocí NKÚ: 135

Podpora Rekonstrukce státu v krajích

Praha: 20/24; Liberecký kraj: 7/8; Královéhradecký kraj: 10/11; Ústecký kraj: 7/14; Středočeský kraj: 21/25; Karlovarský kraj: 3/5; Plzeňský kraj: 11/11; Jihočeský kraj: 10/12; Vysočina: 9/11; Jihomoravsský kraj: 21/23; Pardubický kraj: 10/10; Olomoucký kraj: 6/12; Moravskoslezský kraj: 20/22; Zlínský kraj: 11/12

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;