Týden pod Ještědem: politika je řemeslo nevděčné

Politika je nevděčné řemeslo. Umí být opojné, není špatně placené a někdy dokonce dává smysl a může být užitečné. Nicméně, že je nevděčné, to se ví již od starověku a platí to i dnes v Liberci.

Bývalé vedení města chtělo prohlásit tzv. Liebiegovo městečko i přilehlou zaměstnaneckou kolonii ze začátku 20. století, zvanou Domovina, památkovou zónou. Zároveň tehdejší radní (respektive jejich část) chtěli zřídit speciální fond pro místní občany, aby jim radnice přispívala na citlivější opravu jejich historicky cenných domů.

Pamatujete si někdo, co okolo toho bylo řevu? Že je to nesmysl, že je to korupce a podobné fantasmagorie? Náš web a pár novinářů si to pamatují, ale běžný občan? Ani náhodou. A na to se v politice hraje. Proto se dnes ti, kteří prohlášení Liebiegovova městečka před čtyřmi, pěti lety bránili, mohou stavět do role jeho zachránců.

Stejně tak je to se sociálními byty v centru města. Jak je to dlouho, co tehdejší opoziční politici křičeli, že „lovci dotací“ na radnici nic nedělají a že je to vyhazování peněz? Tak dnes ti samí politici, dnes ovšem již u moci, mohou kvůli těm proklínaným lovcům dotací stříhat pásky, smát se do kamer a říkat, jak staví byty pro potřebné a že zachraňují historickou tvář města.

Nakonec je ale dobře, že se byty opravily a Liebiegovo městečko se prohlásí památkovou zónou. Že za to slízne smetanu někdo jiný, než kdo se o to zasloužil, je věc druhá. Taky to mohlo skončit jako autobusák, který se kvůli hejtmanské pýše (a možná i kalkulu na větší stavbu za větší peníze) dál pyšní shnilými stavebními buňkami. Zajímavé ale bude, co skutečně připraví a dokáže současné vedení.

Přidat komentář (1 Komentář)
Rekonstrukce státu

V úterý 12. března byl veřejně představen projekt Rekonstrukce státu - společný projekt protikorupčních organizací, řady renomovaných expertů, firem a regionálních podporovatelů.

Celý tento projekt inicioval Ekologický právní servis, který ho také společně s Transparency International a Oživením řídí. Projekt Rekonstrukce státu má reálný plán, jak ještě v tomto volebním období prosadit 9 zákonů, které výrazně omezí korupci.

Historie projektu Rekonstrukce státu

Projekt Rekonstrukce státu se pečlivě připravoval rok. Přes 40 odborníků na protikorupční legislativu vybralo 9 hlavních oblastí zlepšení. Pro každou oblast existuje odborná skupina, která se tématu komplexně věnuje a společně s některými poslanci nyní připravuje návrhy zákonů.

V okamžiku startu podporovalo projekt Rekonstrukce státu 22 poslanců a senátorů za TOP 09, ČSSD, LIDEM, ODS, VV, KSČM a Piráty. Dvanáct z těchto zákonodárců podepsalo Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu ještě před zahájením projektu. V každém z krajů České republiky působí krajští ambasadoři, kteří mají za úkol kontaktovat poslance a senátory za jejich kraj s cílem získat jejich podporu pro 9 restů - připravovaných zákonů. Aktualizovaný seznam politiků, kteří podporují projekt Rekonstrukce státu, najdete na internetových stránkách projektu.

Kdo zastupuje v Parlamentu Liberecký kraj

Liberecký kraj zastupuje v Parlamentu celkem 8 poslanců a 3 senátoři. V poslanecké sněmovně za Liberecký kraj zasedají:

 • Mgr. Jan Farský (Top09 a Starostové) - podporuje projekt Rekonstrukce státu
 • Mgr. Václav Horáček (Top09 a Starostové)
 • MUDr. Vít Němeček, MBA (Občanská demokratická strana)
 • JUDr. Ivana Weberová (Občanská demokratická strana)
 • Pavel Ploc (Česká strana sociálně demokratická)
 • Cyril Zapletal (Česká strana sociálně demokratická)
 • Petr Skokan (Věci veřejné)
 • JUDr. Marie Nedvědová (Komunistická strana Čech a Moravy)

V senátu Liberecký kraj zastupují:

 • MUDr. Přemysl Sobotka (Občanská demokratická strana)
 • Jaroslav Zeman (Občanská demokratická strana)
 • Ing. Karel Kapoun (Česká strana sociálně demokratická)

Jako krajští ambasadoři jsme začali s oslovováním poslanců a senátorů. První schůzky proběhly se senátorem Přemyslem Sobotkou (ODS) a poslanci Pavlem Plocem a Cyrilem Zapletalem (ČSSD). Další schůzky budou následovat v nejbližších dnech.

Rádi bychom vás také pozvali na besedu, která se k tomuto projektu bude konat 17. dubna 2013 v knihkupectví U Fryče za účasti analytika Transparency International Jiřího Fialy a redaktora Hospodářských novin Jindřicha Šídla.

Pavel Felgr a Petr Medřický
krajští ambasadoři

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;