Rehabilitace pomůže Vašíkovi k samostatným krůčkům

Čtyřletý Vašík z Jiříkova neměl lehký start do života, už jako miminko ho postihlo mnoho diagnóz. Mimo jiné nemůže chodit, ale díky intenzivním rehabilitacím v Neurorehabilitačním centru SAREMA v Liberci začíná alespoň lézt. Aby chlapec mohl dělat další pokroky, je třeba v terapii pokračovat. Zdravotní pojišťovny léčbu ale téměř neproplácejí, klinika proto vyhlásila pro Vašíka veřejnou sbírku.

Vašíkův příchod na svět nebyl vůbec ideální. Maminka prodělala v těhotenství dva epileptické záchvaty a Vašík se narodil předčasně akutním císařským řezem. Byl sice hrozně malinký, ale jinak vše nasvědčovalo tomu, že je v pořádku, hezky rostl, jedl a otáčel se na bříško. Po očkování se vše změnilo – Vašík se přestal otáčet, měl silný třes v rukou i nohách. „V sedmi měsících nás poslali na vyšetření k neurologovi, pak následoval screening, magnetická rezonance, genetika a přicházely samé špatné zprávy. Vašíkova diagnóza zněla vývojová encefalopatie s epilepsií, těžká mentální retardace, autistické rysy, hypotonie“ říká maminka.

Vašík bohužel nechodí, ale statečně se společně s rodinou pere se svým osudem. Díky rehabilitacím v lázních a především pravidelné péči na neurorehabilitační klinice SAREMA LIBEREC začíná pomalu lézt. Chlapečkova fyzioterapeutka Tereza Valíková vysvětluje:
„Je vidět, jak moc pravidelné rehabilitace Vašíkovi pomáhají, nejsou ale, bohužel, hrazeny zdravotními pojišťovnami, a pokud má jeho vývoj postupovat k dalším dovednostem, je třeba v intenzivní terapii pokračovat.“

Proto nezbývá nic jiného než shánět finanční prostředky jinou cestou. Maminka se ve spolupráci s klinikou SAREMA obrátila na veřejnou platformu Donio s prosbou o pomoc pro svého synka: “Věříme, že díky rehabilitacím jednou Vašík udělá i těch pár krůčků sám. Někomu se to může zdát jako malý cíl, ale pro nás i Vašíka je obrovský a stále věříme, že ho dosáhneme. Moc děkujeme. “

Přispět můžete na: https://www.donio.cz/rehabilitace-pomuze-vasikovi-k-samostatnym-kruckum

Přidat komentář (0 Komentářů)
Rekonstrukce státu

V úterý 12. března byl veřejně představen projekt Rekonstrukce státu - společný projekt protikorupčních organizací, řady renomovaných expertů, firem a regionálních podporovatelů.

Celý tento projekt inicioval Ekologický právní servis, který ho také společně s Transparency International a Oživením řídí. Projekt Rekonstrukce státu má reálný plán, jak ještě v tomto volebním období prosadit 9 zákonů, které výrazně omezí korupci.

Historie projektu Rekonstrukce státu

Projekt Rekonstrukce státu se pečlivě připravoval rok. Přes 40 odborníků na protikorupční legislativu vybralo 9 hlavních oblastí zlepšení. Pro každou oblast existuje odborná skupina, která se tématu komplexně věnuje a společně s některými poslanci nyní připravuje návrhy zákonů.

V okamžiku startu podporovalo projekt Rekonstrukce státu 22 poslanců a senátorů za TOP 09, ČSSD, LIDEM, ODS, VV, KSČM a Piráty. Dvanáct z těchto zákonodárců podepsalo Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu ještě před zahájením projektu. V každém z krajů České republiky působí krajští ambasadoři, kteří mají za úkol kontaktovat poslance a senátory za jejich kraj s cílem získat jejich podporu pro 9 restů - připravovaných zákonů. Aktualizovaný seznam politiků, kteří podporují projekt Rekonstrukce státu, najdete na internetových stránkách projektu.

Kdo zastupuje v Parlamentu Liberecký kraj

Liberecký kraj zastupuje v Parlamentu celkem 8 poslanců a 3 senátoři. V poslanecké sněmovně za Liberecký kraj zasedají:

 • Mgr. Jan Farský (Top09 a Starostové) - podporuje projekt Rekonstrukce státu
 • Mgr. Václav Horáček (Top09 a Starostové)
 • MUDr. Vít Němeček, MBA (Občanská demokratická strana)
 • JUDr. Ivana Weberová (Občanská demokratická strana)
 • Pavel Ploc (Česká strana sociálně demokratická)
 • Cyril Zapletal (Česká strana sociálně demokratická)
 • Petr Skokan (Věci veřejné)
 • JUDr. Marie Nedvědová (Komunistická strana Čech a Moravy)

V senátu Liberecký kraj zastupují:

 • MUDr. Přemysl Sobotka (Občanská demokratická strana)
 • Jaroslav Zeman (Občanská demokratická strana)
 • Ing. Karel Kapoun (Česká strana sociálně demokratická)

Jako krajští ambasadoři jsme začali s oslovováním poslanců a senátorů. První schůzky proběhly se senátorem Přemyslem Sobotkou (ODS) a poslanci Pavlem Plocem a Cyrilem Zapletalem (ČSSD). Další schůzky budou následovat v nejbližších dnech.

Rádi bychom vás také pozvali na besedu, která se k tomuto projektu bude konat 17. dubna 2013 v knihkupectví U Fryče za účasti analytika Transparency International Jiřího Fialy a redaktora Hospodářských novin Jindřicha Šídla.

Pavel Felgr a Petr Medřický
krajští ambasadoři

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;