Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Zákon rozšiřující pravomoci NKÚ

Projekt Rekonstrukce státu se opírá o odborné znalosti padesátky expertů, včetně bývalých náměstků a vysokých státních úředníků. Tématem rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu všech veřejných prostředků se zabýváme již cca 2 roky a považujeme jej za jedno z klíčových protikorupčních opatření, s čímž se ztotožnila i současná vláda, která rozšíření působnosti NKÚ zařadila do svého programového prohlášení.

Přijetí zákona umožní nezávislou externí kontrolu hospodaření s majetkem firem vlastněných státem, kraji či obcemi (výdaje těchto firem v roce 2012 cca 622 miliard Kč) a hospodaření s veřejnými prostředky v krajích a obcích (výdaje v roce 2012 cca 381 miliard Kč). Že je tato kontrola žádoucí, ukazují např. zprávy BIS, ze kterých plyne, že korupcí a klientelismem jsou zasaženy kraje, velká města, malé obce i státní, krajské a obecní firmy.

Výjimečnost kontroly NKÚ je zejména v tom, že se jedná o jediný nezávislý externí auditní orgán. Na rozdíl od tzv. interních (např. ministerských) kontrol může zaručit objektivní a politicky neutrální informace o hospodaření s veřejnými prostředky, které navíc zveřejňuje.

Aktuální znění návrhu na rozšíření působnosti NKÚ, které bylo schváleno Poslaneckou sněmovnou, jsme konzultovali s experty z univerzit i s prezidentem NKÚ Kalou a všichni se shodli na tom, že se jedná o kvalitní a ústavně zcela čisté řešení. Návrh na rozšíření působnosti NKÚ také odpovídá mezinárodní Limské deklaraci, která uvádí, že kontrole nejvyšší kontrolní instituce by měly podléhat všechny veřejné prostředky. O žádné analýze pana poslance Horáčka, která by kvalitu návrhu zpochybňovala, nemáme informaci.

Namítaná přebujelost a nesystematičnost kontrol v České republice je bezesporu reálný problém, který je potřeba řešit. Tento problém se však týká kontrol probíhajících uvnitř veřejné správy (ministerstva, finanční úřady). Kontrola NKÚ má pozici úplně jinou, jelikož se jedná o instituci zcela nezávislou na moci výkonné. Navíc kontrola NKÚ je v zásadě namátková a bez možnosti uložit sankce. Vzhledem k tomu je argument, že kontrola NKÚ přinese zatížení obcí, nutno považovat za spíše ideologický.

Poslanec Horáček se před volbami písemně zavázal k podpoře návrhu na rozšíření působnosti NKÚ splňujícímu určitá kritéria. Návrh, který Sněmovna schválila, těmto kritériím vyhovoval. Jedním z úkolů Rekonstrukce státu je informovat veřejnost o plnění či neplnění těchto jednoznačných předvolebních slibů podpory protikorupčních zákonů.

Vzhledem k tomu všechna klíčová hlasování pečlivě sledujeme a jejich výsledky zaznamenáváme a hodnotíme na webu http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/seznam-politiku, přičemž vždy dáváme možnost se k nesplnění slibu vyjádřit. Zhodnocení, zda jsou důvody politika pro porušení slibu opodstatněné či nikoli pak ponecháváme především na voličích.

Josef Karlický
právník Rekonstrukce státu

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;