Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Rekonstrukce státu

Podpora projektu Rekonstrukce státu stoupá ve všech krajích a pokud občané v předčasných volbách vezmou podporu či nepodporu projektu Rekonstrukce státu jako jeden z nástrojů, podle čeho udělovat preferenční hlasy, mohli bychom se po volbách dočkat přijetí všech protikorupčních opatření.

Jak to vypadá s podporou Rekonstrukce státu v Libereckém kraji můžete průběžně sledovat na facebookovém profilu - přesto se o nových podporovatelích zmíníme i zde.

První stranou, jejíž celá kandidátka vyslovila podporu projektu Rekonstrukce státu je KDU-ČSL. Absence rekonstrukčního loga u některých kandidátů znamená, že jejich podpisy ještě nemáme u sebe, ale jsou na cestě. Také Změna a Piráti přislíbili dodat všechny podpisy kandidátů v nejbližších dnech. Za Změnu - krom lídra Jana Korytáře - podepsali Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová (oba ještě před prvním zveřejněním výsledků), nově pak Karolína Hrbková a Ondřej Petrovský.

"Velké strany" a podpora Rekonstrukce státu

Pokud jde o "velké strany", pak největší podpora projektu z první pětice kandidátů je od ČSSD, kde podepsali první tři kandidáti. Následuje TOP 09, kde podepsal lídr kandidátky Jan Farský (ten vůbec jako první lídr z Libereckého kraje) a nově také MUDr. Jan Marušiak.

Z KSČM nás zatím nekontaktoval nikdo z první pětice a můžeme tedy říci, že tato strana se k projektu Rekonstrukce státu zatím staví zdrženlivě (alespoň její kandidáti v Libereckém kraji určitě). Totéž už se nedá říci o ODS, kde v Libereckém kraji přislíbila podpis pod projekt Rekonstrukce státu jednička na kandidátce Hana Moudrá a podporu 6 bodům vyjádřil i MUDr. Vít Šlechta.

Noviny do všech schránek v ČR

Projekt Rekonstrukce státu vydá noviny ve formě krajských mutací, v nichž bude uvedeno 12 politických stran a hnutí. Z každé kandidátky pak bude u prvních 12 kandidátů uveden jejich postoj k projektu Reknstrukce státu - buď podpora nebo bublina BLABLA. Noviny budou distribuovány týden před volbami a uzávěrka podpisů je 10. října 2013.

Informace o projektu Rekonstrukce státu najdete na www.rekonstrukcestatu.cz, www.blablanevolim.cz nebo můžete přijít na besedu, kterou pořádáme 8. října od 19:00 hodin v budově Euroregionu Nisa. O projektu Rekonstrukce státu budou povídat Mgr. Jan Farský, Kamil Jan Svoboda, Mgr. Jan Korytář a Pavel Felgr.

[widgetkit id=66]

Pavel Felgr, Petr Medřický
krajští koordinátoři projektu Rekonstrukce státu

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;