70 let od justiční vraždy Liberečana Ludvíka Frejky

Třetího prosince uběhne 70 let od justiční vraždy Ludvíka Frejky. Ten se narodil v Liberci jako Ludwig Freund a byl významným politikem KSČ. V roce 1952 se stal obětí stalinského teroru a byl odsouzen…

Přidat komentář (5 Komentářů)
Zákon rozšiřující pravomoci NKÚ

Projekt Rekonstrukce státu se opírá o odborné znalosti padesátky expertů, včetně bývalých náměstků a vysokých státních úředníků. Tématem rozšíření působnosti NKÚ na kontrolu všech veřejných prostředků se zabýváme již cca 2 roky a považujeme jej za jedno z klíčových protikorupčních opatření, s čímž se ztotožnila i současná vláda, která rozšíření působnosti NKÚ zařadila do svého programového prohlášení.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Poslanec Ivan Pilný (ANO) odpověděl Rekonstrukci státu na otevřený dopis, který obdržel na základě pokusu potopit zákon o zveřejňování smluv, jehož byl spolupředkladatelem.

Rekonstrukce státu zveřejňuje celou odpověď pana poslance (kurzíva) včetně reakcí na jeho odpověď a uvedení některých skutečností na pravou míru. Boj za zveřejňování smluv nekončí - naopak nabírá na otáčkách.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Rekonstrukce státu

Otevřený dopis Rekonstrukce státu poslanci ANO a předsedovi hospodářského výboru Ivanu Pilnému, který odmítl návrh zákona o registru smluv.

Ivan Pilný (ANO) podpořil projekt Rekonstrukce státu před předčasnými volbami a byl dokonce jedním ze 75 poslanců, kteří tento zákon předložili ve sněmovně. Připojit se k otevřenému dopisu můžete i vy.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Rekonstrukce státu

Rekonstrukce státu se ohrazuje proti účelovému tvrzení, že expresní projednávání “rekonstrukčních” zákonů vychází vstříc jejím požadavkům.

U složitých norem, jako je zákon o státní službě, je krajně rizikové připravovat klíčové pasáže novely teprve pozměňovacími návrhy v parlamentních výborech.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Rekonstrukce státu

ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnily konečnou podobu koaliční smlouvy! Bod č. 9.7. Rekonstrukce státu a opatření proti korupci a mj. je v něm uvedeno: "Předložíme legislativní návrhy k řešení témat iniciativy Rekonstrukce státu." Dále pak koaliční smlouva uvádí jednotlivé body projektu Rekonstrukce státu.

Není obvyklé, aby byl v oficiálním textu koaliční smlouvy použit název projektu neziskových organizací. Rekonstrukce státu se zřejmě koaličním partnerům dostala pořádně pod kůži!

Přidat komentář (0 Komentářů)
Registr smluv a rozšíření pravomocí NKÚ ve Sněmovně

První schůze nově zvolené sněmovny proběhne 25. listopadu a Rekonstrukce státu bude mít v programu své zastoupení. První tři návrhy zákonů, které budou předloženy se budou týkat právě bodů Rekonstrukce státu.

Jan Farský (TOP09) předloží návrh zákona o zveřejňování smluv na internetu. Stanislav Polčák (TOP09) předloží návrh zákona o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a klub ANO předloží návrh zákona zamezujícího přílepkům k zákonům.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Máme za sebou předčasné volby. Složení sněmovny je pestřejší, sestavování vlády bude složitější, ale přesto se na výsledek voleb dívám s nadějí.

Z nově zvolených 200 poslanců jich 166 podepsalo prohlášení Rekonstrukce státu. To dává naději na to, že by mohly být protikorupční zákony předloženy a přijaty. Liberecký kraj bude zastupovat v poslanecké sněmovně 8 poslanců.

Přidat komentář (0 Komentářů)
BlaBla Nevolím

Na úterní tiskové konferenci Rekonstrukce státu oznámila výsledky kampaně BlaBla Nevolím. Projekt Rekonstrukce státu podpořilo celkem 1517 kandidátů do sněmovny a tak můžeme věřit tomu, že se po volbách ve sněmovně sejde dostatečná většina poslanců, kteří budou zavázání slibem svým voličům hlasovat pro přijetí protikorupčních zákonů.

A jak to tedy dopadlo v Libereckém kraji?

Přidat komentář (0 Komentářů)
Rekonstrukce státu

Podpora projektu Rekonstrukce státu stoupá ve všech krajích a pokud občané v předčasných volbách vezmou podporu či nepodporu projektu Rekonstrukce státu jako jeden z nástrojů, podle čeho udělovat preferenční hlasy, mohli bychom se po volbách dočkat přijetí všech protikorupčních opatření.

Jak to vypadá s podporou Rekonstrukce státu v Libereckém kraji můžete průběžně sledovat na facebookovém profilu - přesto se o nových podporovatelích zmíníme i zde.

Přidat komentář (0 Komentářů)
BLA BLA NEVOLÍM, Rekonstrukce státu

Podpisy pod projekt Rekonstrukce státu dnes připojili Bc. Zuzana Kocumová (č.8 Změna) a PhDr. Jaromír Baxa PhD. (č.17 Změna).

Dostali jsme také první odmítnutí od lídra kandidátky ANO Martina Komárka. Ten nám k projektu napsal: „Rekonstrukce státu je dobrý podnik, ale Ano má vlastní recept, který se v mnohém shoduje, a já kandiduji za ANO.“ Zajímavé na tomto postoji je to, že Věra Jourová (lídr kandidátky ANO na Vysočině) podporu projektu podepsala.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;