Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)

Zpočátku to vypadalo když ne na štiku, tak aspoň na okouna, který rozčeří vody libereckého mediálního rybníčku. Dnes je jasné, že reálný výsledek zdaleka ani nedohlédl na záda svým vlastním ambicím. Řeč je o webu www.libereckapolitika.cz, který spustili zástupci Starostů pro Liberecký kraj a který chtěl být jejich názorovou platformou a diskusní místem. Bez špetky ironie je to veliká škoda a místo toho to vypadá, že Starostové zůstanou po kolena v bahně mediální stoky společnosti Syner.

Web byl spuštěn před Vánoci roku 2014 a zejména kolem zastupitelstva se tam, více nepravidelně než pravidelně, objevovaly články a komentáře jednotivých zástupců Starostů pro Liberecký kraj. Někdy šlo jen o útočné a jízlivé glosy z pera Jana Marka, jindy se ale i zde vyskytly zajímavé názory z řad těchto opozičních zastupitelů k aktuálně probíraným tématům. A ty stálo za to číst přes veškerou politickou účelovost, nenávist vůči jedné z koaličních stran a nadbíhání té druhé.

Stálým problémem webu, který již dnes lze označit za mrtvý (nepřijde-li jeho zásadní oživení) byl a je malý počet článků, jejich absence, která trvala a trvá celé měsíce. Jistě je pravda, že každý (nejen)  opoziční zastupitel má své zaměstnání a k tomu se ještě věnovat literárnímu komentování místní politiky není nic jednoduchého. Ale situace, kdy často na dva až tři měsíce připadá sotva jeden článek, působí spíš jako parodie na opoziční politiku.

Navíc se jednalo o čistě stranický web, kde nebylo třeba dávat prostor jiným názorům a jeho tvůrci si mohli tak psát,co chtěli, ale co víc- Starostové mají, jako i jiné strany, své PR profesionální zaměstnance a je tedy s podivem, že ti na tvorbu webu, který si dělal ambice být hlavním opozičním médiem ve městě, nepřispívali a neutvářeli jej.

Proč píšeme, že je škoda zániku (či spíše nevzniku) starostenského webu v Liberci? Vždyť i náš web byl na www.libereckapolitika.cz nespravedlivě napadán (z upřímné paranoie i zlého úmyslu), ze strany jeho spolutvůrců byla naše práce očerňována a pomlouvána u našich partnerů i donátorů, tak proč tedy?

Protože přese všechnu účelovost webu to vypadalo na dobrý,byť absolutně nezvládnutý, krok správným směrem, který mohl přispět ke kultivaci veřejného prostoru v Liberci. Místo toho se Starostové vydali cestou mediální spolupráce se společností Syner, jehož vlajkovou lodí je web Týden v Libereckém kraji a jeho předvolební tištěná forma Inventura. A Žumpa v Libereckém kraji, jak se pro formu i obsah „synerovským“ médiím nikoliv neprávem přezdívá, je asi to nejpokleslejší,co zde bylo od doby republikánských tiskovin.

Zejména u Starostů, kteří se tak hlasitě hlásí k (polistopadovému) morálnímu patosu a na něm založeném antikomunismu, je až absurdní, jak již zcela nepokrytě spolupracují s médii, kde vládne v propagandistických tiscích KSČ a následně ODS  vycvičený liberecký Jaroslav Kojzar v sukních nebo nájemný lhář z pražské PR agentury, který je vždy za úplatu tam, kde se podezřele vyvádí veřejné peníze, od MS v lyžování až po Busline.

Starostové svůj pokus o vlastní diskusní místo, agoru pro své názory, nezvládli a vydali se špatnou cestou, bahnem mediální žumpy Syneru. Je to škoda. Pro libereckou politiku i pro ně samé.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;