Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Syner-Roubalová-Soudný

„Transparency International  je ovládána Změnou pro Liberec! Jan Korytář je skrze svou životní partnerku příbuzný s programovým ředitelem Transparency Radimem Burešem! Důkaz? Korytářova partnerka se jmenuje také Burešová!“Ne, to není vtip, takhle opravdu v Liberci přemýšlí pár lidí i politiků, ale zejména investigativní esa stavební společnosti Syner. Což pohříchu vypovídá nejvíce o nich samých…

 

Ano, objevuje se to již nějakou dobu. Povětšinou anonymní sprosťáci v diskuzích i na našem webu, ale zejména na pokleslém propagandistickém serveru zdejšího betonářského kartelu Týden v Libereckém kraji (který by se mohl, skrze své monotematické zaměření přejmenovat z Týdne v LK na Týden o JK – Týden o Janu Korytářovi) používají tuto lacinou a vymyšlenou berličku Bureš-Burešová.

Hloupé, trapné, ale v zasmrádlém libereckém rybníčku (lépe snad vybetonovaném bazénku) to u těch méně inteligentnějších zabírá. V Čechách a na Moravě je sice nějakých 11 tisíc Burešů a Burešových, ale když je to tak lákavé a něco se vymyslet musí. A pak ta Transparency – kolik ji důvěřuje a fandí lidí..

Dnes už se tento geniální a vynalézavý konstrukt stal trvalou součástí propagandistického arzenálu společnosti Syner, když jej ve svých komentářích snažících se shodit Změnu i TI používá například ředitelka TV Genus Alena Roubalová. U ní to ale nepřekvapí – vždy a za každého režimu stála na straně zdravého rozumu, straně makajících před plkajícími a na straně zákulisní (tehdy KSČ, dnes ODS či kohokoliv, kdo nechá kšefty s veřejnými prostředky běžet).

Další špičkový investigativec zdejšího betonářského syndikátu, první placený Liberečák a PR pracovník Jiřího Kittnera Zdeněk Soudný, dokonce v diskusích naznačí, že tyto supertajné informace kosmologických rozměrů získal od „změnařů“,  kteří už nemohou dále snášet porobu nedemokratického prostředí Změny. Hrdina naší doby a maják demokracie…

Pokud tyto nesmysly používají ti, kteří musí a kteří se upachtěně a s ohnutými zády snaží zalíbit svým betonovým lordům, nepřekvapí to. Ona prodejnost bývá často podmíněna nejen nepevností charakteru, ale i ryzí hloupostí.

Někdy ale vyloženě udiví, že jsou těmto stupiditám ochotni naslouchat i lidé, u kterých by to jeden nečekal. Třeba zastupitel za Liberec občanům, muž, který si dá tolik záležet na své akademické kariéře, David Václavík. Ten se dotazem na příbuznost Korytáře s Burešem snažil kontrovat skutečnost, že jeho spolustranická kolegyně z kandidátky (a shodou okolností i švagrová), herečka a tanečnice, nalezla hezké místečko u Radima Ziky na Pozemkovém fondu. Ale věřme, že to pan docent  myslel jen jako vtip a zlehčení.

Jan Korytář, jeho partnerka Martina Burešová  i Radim Bureš (kteří jsou příbuzní asi jako Alena Roubalová s vrahem Roubalem) o těchto „zaručených pravdách“ vědí, smějí se jim a dávají je k dobru jako ilustraci paranoidních myslí přátel starých libereckých pořádků. Jednoho by napadlo, co se to s lidmi děje, když jsou schopni věřit a ještě rozšiřovat takové neověřené nesmysly. Takhle nějak asi vznikají i daleko temnější, například rasistické, pověry a předsudky.

Je potřeba na nepřátele najít bič a bít je. A když není dobrá kůže, ze které by se mohl uplést, postačí pár ekrementů. Výsledkem pak ale není nic jiného než výraz jejich vlastní zoufalosti a bezradnosti. Bič z exkrementů neupleteš. A pokud upleteš, nepráskneš s ním. A pokud práskneš, nakonec budeš od exkrementů jenom ty sám.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;