Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Liberecký deník-Prošková

Čtenáři libereckých médií si nemohli nepovšimnout změny, kterou s sebou přinesla personální obměna redakce Libereckého deníku. Nejvýraznějším příkladem byl zatím až propagandistický článek redaktorky Romany Proškové, který skrze vyjádření ředitele liberecké záchranky ostrým způsobem zaútočil na současné vedení kraje, jmenovitě na náměstkyni Zuzanu Kocumovou. Kdo a co stojí za současným obratem diskursu Libereckého deníku?

Podle informací, které se naší redakci podařilo sehnat, rozlítila míra angažovanosti a stranickosti článku Romany Proškové i vedení severočeské divize Vltava-Labe press, kam Liberecký deník spadá. V samotném článku je ponechán prostor pouze řediteli Mackovíkovi, na jeho ostrou kritiku neměla náměstkyně Kocumová možnost odpovědět (citována jsou pouze předchozí vyjádření Kocumové) a v důsledku se jí zastal i hejtman Půta.

Podoba článku navíc udiví, protože to v minulosti byla právě Romana Prošková, která kritizovala ve svém článku v TV Genus údajnou „nevyváženost“ a „nevyzdrojovanost“ u článků autorů našeho webu. Nicméně právě Romana Prošková, někdejší dlouholetá redaktorka Genus TV, byla spoluautorkou lživé a zmanipulované reportáže, za kterou se toto médium firmy Syner muselo na základě pravomocného rozsudku soudu členům naší redakce omlouvat.

Personální změny v Libereckém deníku přišly před několika měsíci s krátkým angažmá šéfredaktorky Barbory Silné. Podle bývalých redaktorů Libereckého deníku donutila Barbora Silná přímo či nepřímo k odchodu podstatnou část původní redakce a dosadila je novými redaktory, například Romanou Proškovou. Ta se již v minulosti „osvědčila“ jako nikoliv nestranná redaktorka (viz výše) s averzí zejména ke Změně pro Liberec, především během svého desetiletého angažmá v televizní stanici firmy Syner TV Genus, kde doplňovala tým angažovaných firemně-politických novinářů spolu s Alenou Roubalovou a Zdeňkem Soudným.

Podle nikoliv nevýznamných zástupců liberecké sociální demokracie (redakce jejich jméno zná, ale na přání je neuvádí) měla Barbora Silná blízko i k místnímu sociálně demokratickému bossovi Robertu Duškovi a její krátké, ale co do personálních obměn velice výrazné, angažmá v Libereckém deníku může souviset s nadcházející šňůrou voleb.

Barbora Silná navíc před svým odchodem rozeslala redakci Libereckého deníku dopis, kde výslovně uvádí, že se jí dostalo od jedné politické strany nabídky „na vedení celé politické předvolební kampaně.“  Jako svou nástupkyni navrhla Romanu Proškovou. Silná ale nakonec dala přednost stálejšímu angažmá v liberecké nemocnici, kde působí jako vedoucí PR oddělení. Ostatně již v minulosti působila na obdobné funkci u Luďka Nečesaného, nového ředitele Krajské nemocnice Liberec.

Teprve čas ukáže, nakolik jsou oprávněná tvrzení některých sociálních demokratů (či někdejších redaktorů deníku), že za personální obměnou Libereckého deníku stojí předvolební plány zdejšího sociálně demokratického bosse Roberta Duška, který má velký vliv i na zdejší KSČM na straně jedné a je dlouholetým partnerem ODS na straně druhé. Logiku, zvláště s přihlédnutím k faktu, že mezi čtenáři Libereckého deníku je řada potenciálních voličů ČSSD, by to mělo. A současné články, jako ten od Romany Proškové, tomu také nahrávají.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;