Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Martin Půta

Z korupce a zneužívání svých pravomocí obviněný hejtman Libereckého kraje Martin Půta vytáhl do mediálního útoku. Systematicky se snaží vytvářet, a to i za pomocí manipulací i vyložených nepravd, příběh nejen o vlastní nevině, ale zejména o účelovém spiknutí vůči jeho osobě. Jedná se o promyšlenou strategii, kdy hejtman sází na známé rčení, že stokrát opakovaná lež se stane pravdou.

 

 

Martina Půtu v listopadu loňského roku obvinila policie z přijetí úplatku a zneužívání pravomoci úřední osoby, čehož se měl dopouštět svým konáním, které mělo zajistit vyplácení dotací na podezřelý projekt rekonstrukce libereckého kostela Máří Magdalény, kterou prováděla firma Metrostav a která je v rukou firmy s účelově krytým vlastnictvím napojené na místní politiky.

Policejní odposlechy, jejichž část je součástí obvinění, které hejtman Martin Půta roznesl mezi vybrané novináře, jeho roli, kdy se chová spíše jako lobbista Metrostavu než jako veřejný činitel mající hájit veřejný zájem, jenom podtrhují.

Hejtman ale od začátku tvrdí, že se stal obětí komplotu a že žádný úplatek nepřijal. O jeho schůzkách s manažery stavebních firem, kteří jej měli uplácet, hovoří jako o standartních setkáních, kdy oněm podnikatelům možná neměl tolik věřit.

Po celou dobu hejtman naznačuje, že za jeho obviněním stojí lidé okolo Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP), což je nesmysl a lež, Martin Půta to ví a jen tak snaží odvrátit pozornost od důkazů, které jednoznačně ukazují na to, jak jako politik funguje a co je v takovém rozporu s jeho proklamovanou slušností a transparentností.

Hejtman mile a rád spolupracuje nejen s nájemnými (a soudem usvědčenými) lháři z médií ze společnosti Syner, ale vstříc mu vychází a co hůře - lživá klišé o KPKP přebírají - i média seriózní. Vcelku se daří budovat vlastní příběh o chudákovi hejtmanovi, který se ve své naivitě stal obětí temných sil.

Jen tak se může stát, že v týdeníku 5+2  zazní, že KPKP podali ve věci projektu rekonstrukce Máří Magdalény trestní oznámení, což je absolutní nesmysl. Ale místní redakce má alespoň toliko cti, že svou chybu uzná. Nicméně i to ukazuje, jak se hejtmanovi a jeho mediálním pomocným rukám práce vede.

Ještě větší porci PR připravili hejtmanovi v Libereckém deníku, kde má co dva týdny rozhovor, nad kterým by se srdce ustrnulo. Šéfredaktorka deníku se neváhá Půty zeptat, co říká na to, že KPKP „disponovalo informacemi kolem kauzy, které jste (Martin Půta) neměl..“  Na tuto nahrávku na smeč samozřejmě hejtman spustí povídačku plnou polopravd a lží, krásnou konspirační teorii, za kterou by se nestyděli ani tvůrci Protokolů sionských mudrců.

Na otázku, co že to mělo být za ty informace kolem kauzy, které jste neměl..“  , odpověděla šéfredaktorka Libereckého deníku, že je to hejtmanovo obvinění, kterým redakce nasliberec.cz disponuje. To obvinění, ze kterého již týdny předtím čerpala média Syneru, Česká televize, Respekt, Hospodářské noviny a bůhví kdo ještě. To obvinění, které sám Martin Půta (ten, který ho neměl mít) donesl novinářům (ač to dnes nepravdivě popírá), od kterých se dostalo (asi dva týdny poté, co jím disponovala výše zmíněná média) i do naší redakce.

Absurdní, ale šéfredaktorce Libereckého deníku nějaká KPKP za omluvu nestojí a prostor může dostat jen pan hejtman. Absurdní, ale vypovídající mnohé.

Vedle toho si hejtman ještě před novináři kopne do KPKP, když jim sdělí, jak kraj bude asi muset přijmout další úředníky, protože je zavalen žádostmi o informace ve věci miliardové dopravní zakázky. Že to byly za celý rok pouze dva dotazy, to už sdělit opomene, boj se musí vést na více frontách a nepřítele je třeba špinit, kde to jde.

Nehledě na to, zda hejtman Půta úplatek přijal nebo nepřijal (nebo nestačil přijmout), nyní přechází do protiútoku a snaží se očernit své, často i domnělé, kritiky. A to rozhodné ne férovými způsoby. Ale možná si neuvědomuje, že tím útočí i na práci nezávislé policie a státního zastupitelství a tím i pilíře celého současného režimu.

Degraduje tyto instituce tím, že je zamotává do konspiračních sítí utkaných na svou obranu a předhazovaných svým až fanaticky se projevujícím příznivcům i těm, kteří pořád nemohou uvěřit, že by se v tom kdysi tolik nadějném politikovi zklamali. Že dlouho věřili klamu, politickému PR a propagandě.

Za hejtmanovy styky s podnikatelským podsvětím, schůzky po benzínkách, scénáře pro hodnotitele projektů a způsoby nakládání s evropskými miliony vůbec nemůže ale ani státní zastupitelství, ani policie ani neziskovka KPKP.  Lidé z ní jenom na tento podezřelý projekt upozorňují přes pět let. Rozhodně s tím nepřestanou proto, že se to nyní hejtmanovi a jeho až za hrob věrným nehodí. To, že se bahnem kolem této kauzy umazal i Martin Půta padá jen a jen na jeho hlavu. Ať se snaží vinit z toho druhé sebevíce.

 

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;