Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
Martin Půta

Před několika dny proběhl na TV Nova rozhovor s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou. Celé by to zapadlo a nebyl by se důvod tomu věnovat, kdyby v něm Martin Půta znovu a znovu neopakoval lži o svém obvinění a nepřímo (a tak trochu zbaběle) neútočil i na Krajské protikorupční pracoviště (KPKP), které jako první na jeho lhaní již loni upozornilo. Ale ona se pravda ukáže.

Rozhovor byl standartní politickou šedí, ze které se vymykaly dva případy. Jedním z nich byla otázka aktuálního obvinění z korupce, které policie sdělila řediteli Krajské nemocnice Liberec Luďku Nečesanému. Hejtman Půta zopakoval standartní klišé, které přijala za své i dozorčí rada, že Nečesanému věří a že je dobrý ředitel.

 O problematickém podnikání jeho manželky, která si založila poradenskou firmu, kam velcí dodavatelé nemocniční techniky a materiálu poslali za dva roky téměř dvacet milionů korun, ani slovo. Místo toho snaha znevážit práci policie, státního zastupitelství a bagatelizovat i svoje obvinění.

Když došlo na korupční kauzu ohledně tunelování evropských dotací, kde figuruje i hejtman Půta, který byl policií obviněn ze zneužití pravomoci a přijímání úplatku, spustil nejvyšší představitel kraje starou písničku o své nevině a spiknutí proti němu, kde naznačoval, že náš server údajně disponoval informacemi, které měly nějakým způsobem uniknout.

Není to pravda a hejtman Půta si jen líže rány, které mu zůstaly po policejním obvinění, které spláchlo jeho kdysi pracně budovanou image bojovníka proti korupci. I na jeho novou přezdívku „Martin Pumpa“ (odvozenou od jeho tajných schůzek s lobbisty na benzínových pumpách) došlo.  Za tu prý ale také nemůže internetová lidová tvořivost, ale zlovolná opozice.

Informace z policejních spisů a usnesení poskytoval vybraným médiím on sám (přičemž opakovaně lhal, že to není pravda) a dost možná to vyjde najevo u soudu nebo jinde. S policejním usnesením, kde jsou části odposlechů obrážel hejtman vybrané redakce (dost možná ve své pracovní době), včetně té ze Syneru s puncem odsouzených lhářů, kterou jeho Starostové "zdědili" po liberecké ODS. Každopádně televizní vystoupení Martina Půty je jen dalším kamínkem na cestě do zapomnění u politika, který vzbuzoval nemálo sympatií a nadějí.

Celý rozhovor je k vidění zde:

http://www.youtube.com/v/izhmKq213JI?color2=FBE9EC&version=3

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;