Starostové uzavírají koalice s ANO. Obviňují z toho ostatní

Letošní nové volební období v Libereckém kraji začíná kuriózně. Starostové se napříč Libereckým krajem spojují se svým mediálně největším nepřítelem – hnutím ANO Andreje Babiše. Přestože na „efektu Antibabiš“ mají postavenu značnou část své voličské podpory. V Liberci tak z vytvoření koalice obviňují opozici.

STAN/Starostové pro LK se s ANO dohodlo na koalici v Liberci, v České Lípě se ANO spojilo s místním hnutím Starostů Živá Lípa a v Semilech dlouholetá starostka ze STAN/Starostů pro LK Lena Mlejnková vyjednala podporu ze strany ANO a jeho účast na koaliční vládě.

Přitom jsou to právě STAN/Starostové, kteří se staví do role hráze proti Babišovu hnutí. V Liberci se například městskou zastupitelkou za Starosty stala krajská zastupitelka Anna Provazníková, která byla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii před parlamentními volbami svolával i v Liberci hlasité demonstrace, kde kritizoval korupční kauzy a komunistickou minulost tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Korupční kauzy a komunistická minulost čelných libereckých Starostů ale zdejším „chvilkařům“ nikdy nevadila. Dnes se dokonce v barvách Starostů spojují s ANO do koalic.

Na to ale ne všichni voliči Starostů reagují pozitivně. „Za poslední rok přece každý mohl vidět, že to je ve své podstatě protistátní organizace (míněno ANO-pozn. red.). Babiš nevynechá příležitost, aby hodil vládě klacek pod nohy. Jemu vůbec nejde o politiku. To by nehrál v Jihlavě divadlo, ale podpořil by své kandidáty tam, kde to mělo smysl. Určitě jste také četl další reakce na tu koalici. Lidem se to nelíbí. Otázka, co jsou ochotni udělat pro to, aby té koalici zabránili?“ myslí si fanoušek Starostů Petr Praus na sociálních sítích.

Hejtman a šéf STAN/Starostů pro LK Martin Půta má na vytvoření liberecké koalice jeho Starostů s ANO jednoduchou odpověď: Může za to opozice.

„Chtěli jsme stejně jako ve vedení Libereckého kraje vládnout bez ANO. Jenže pro část LOL! jsou Starostové třídní nepřítel a pro část ODS byl nepřijatelný Jaroslav Zámečník jako primátor. Chtěli nás obejít, smutný přîběh. Vyhráli jsme volby, odpovědnosti za fungování Liberce se vzdát nechceme,“ vysvětlil své postoje hejtman Libereckého kraje.

Podle kuloárních informací je ale věc prostší. Vedle toho, že po volbách jednala téměř každá strana s každou - a STAN/Starostové pro LK jednali i s SPD, což ostatní odmítali, hraje v povolebním vyjednávání významnou roli další moment.

Půta, který má neoddiskutovatelný vliv v Liberci, kde sice nebyl zvolen, ale zdejší Starostové jsou k němu v submisivním postavení, dohodl koalici s ANO. Podle kuloárních zdrojů by zatím by mohla být nabídka opětovná koalice s ANO po krajských volbách za dva roky. Podle dalších zdrojů z ANO se také politici z Babišova hnutí obávali zavření finančních kohoutků z Libereckého kraje, který od státu čerpá daleko větší prostředky než Liberec a v případě, že by u moci v Liberci nebyli Půtovi Starostové, tak by takový scénář pro město pod Ještědem hrozil.

Půtův argument odmítá volební lídr LOL! Jaromír Baxa. „Pro malou stranu, navíc lokální, je koalice s velkým partnerem vždycky větší risk než pro stranu velkou. Úspěchy si obvykle připíše hlavně strana, která má primátora, neúspěchy se na menšího partnera snadno hodí. Zrovna vrcholní představitelé SLK jsou v házení viny na jiné experti, jak na kraji, tak na městě,“ uvedl Baxa v reakci na zdůvodňování vzniku koalice STAN/Starostové pro LK a ANO.

Přidat komentář (9 Komentářů)
TV-Genus-Týden v Libereckém kraji

Opakuje se to s železnou pravidelností. Kdykoliv se v libereckých i okolních vodách objeví nějaká skutečná korupční kauza, když policie obviní ze závažných činů zdejší významné politiky a podnikatele, když všechna média zajímá, o co ve skutečnosti jde, tak jediní, kdo zahájí období hrobového (a snad až zděšeného) ticha, jsou "novináři", které platí zdejší klientelistický kartel a jemu více či méně loajální politické strany. Je tomu tak i dnes.

Ono to vlastně, vzhledem k dosahu médií společnosti Syner, ani nestojí za řeč. Televize Genus a její politický web Týden v Libereckém kraji, jemuž lidová tvořivost již dávno přiřkla (zejména pro hulvátství tamní šéfredaktorky i přispěvatelů) jméno výstižnější - Žumpa v Libereckém kraji, jsou ale zajímavým fenoménem odumírajícího - a přeci se života křečovitě držícího - mediálního souputníka zlatých korupčních časů libereckých.

Dlouhé roky, za miliony a miliony z veřejných zdrojů z radnice a kraje, se zde pokoušela tato média tvořit selanku v době, kdy městu neskrývaně vládlo propojení zdejší ODS a jejich vlastníků ze Syneru plus několik dalších zájmových skupin. Korupce neexistovala, politici vařili guláše na náměstí, kvetly pivoňky, padal sníh a tygři hráli hokej. Taková byla jejich zpravodajství. Město se řítilo do maléru, a to díky propojení byznysu a politiky, o kterém se nesmělo psát. Proto tu vlastně byla, ona média, aby vytvářela potěmkinovský obraz Liberce.

Je navíc dosti příznačné, jak se tato média snaží vyhnout skutečným korupčním případům, které doslova otřásají Libercem. Mlčeli a mlčí ke korupčnímu případu, ve kterém měl bývalý náměstek Jiřího Kittnera Pavel Krenk a jeho asistent Jiří Zeronik ve velkém tunelovat městský majetek na Ještědu i jinde. Mlčí a mlčí i nyní, když policie obvinila partu kolem sociálně demokratického bosse Roberta Duška. Vždyť za ČSSD taky z kraje teklo po milionech a s apní primátorkou bylo také za dobře. Maximálně je zde snaha odvést pozornost někam jinam, přijít s trapnými konspiračními teoriemi, tak nějak postranně, zbaběle si plivnout.

Je v tom, jak řečeno, i cosi osobního. Ze vší té žluče, kterou své nepočetné čtenáře zásobuje šéfredaktorka Alena Roubalová, je cítit vztek, že přišla o těch někdy až cca 5 milionů ročně, které byly hodně podivnými smlouvami za ještě podivnější výkony nasmlouvány za doby, kdy na kraji i městě vládla ODS, potažmo ODS s ČSSD. Volný trh zabolí, když se na něm ocitnete a víte, že si nevyděláte ani na slanou vodu, ač jste jej ideologicky hájili se stejnou vervou jako za minulého režimu zásady leninského centralismu a odkaz Klementa Gottwalda.

Na pomoc přispěchá i někdejší mluvčí ostudného MS v lyžování a PR pracovník Jiřího Kittnera, kterého dnes platí z veřejných peněz jako svého asistenta (ač se to zřejmě styděl přiznat) Václav Horáček z TOP 09/Starostů pro Liberecký kraj, Zdeněk Soudný. Ten je za své lhaní placený a lhaní je jeho největší priorita. Když je potřeba nevěnovat se aktuálním  korupčním kauzám, musí se začít lhát třeba o...o zaměstnávání na radnici. Co na tom, že už jednou soud celou jeho redakci v této věci označil za lháře, co na tom, že i on sám byl jako lhář přistižen vícekrát (třeba i s těmi odměnami). Lháři jsou sice zbabělci, ale mají i hroší kůži. O co více se neumí a bojí omluvit, o to rychleji se otřepou a lže se dál, ani poledne se nedrží.

Jako by "novináři" ze Syneru doufali, že se staré časy vrátí a oni zase ulehnou k nohám těch, kteří na ně budou pamatovat. Proto je potřeba o reálných a důležitých kauzách mlčet, popřípadně znevěrohodňovat práci policie, státního zastupitelství, odvádět pozornost, lhát, ale hlavně si nadbíhat pozornost panstva. Někde jim, to, jako u pana Horáčka z TOP 09/Starostů nebo u Martina Půty s účelovým vynáším informací ze spisů vychází, ale jinak jsou léta zatraceně hubená. Zaplať pánbůh pro veřejnou kasu. Každopádně jejich každé angažmá může sloužit jako lakmusový papírek a celkem přesný ukazatel toho, kdo je je zrovna u moci a u zdroje. Zaplať pán bůh pro voliče.


Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;