Jablonecká radnice slaví výročí a zve na prohlídky

Jako je liberecká radnice jedním ze symbolů města pod Ještědem, neméně monumentální radnice je i v sousedním Jablonci nad Nisou. Je o pár desítek let mladší než ta liberecká, ale i tak jí je v těchto…

Přidat komentář (0 Komentářů)

Osobností prvního československého prezidenta, který se tolikrát nebál jít proti proudu, se dnes ohání kde kdo. Jaký ale ve skutečnosti byl, na to se pokusí odpovědět profesor Ctirad V. Pospíšil, který v úterý 27. listopadu od 17:30 představí svou novou knihu "Masaryk iritující a fascinující". Přednáška se uskuteční v místnosti G315, v budově G Technické univerzity v areálu TUL Husova, na Univerzitním náměstí.

Předkládaná kniha, o které bude na přednášce řeč, je velmi živým a čtivým zpracováním životního příběhu T. G. Masaryka i myšlenkového odkazu prezidenta osvoboditele. Autor přistupuje k minulosti jako ke kořeni naší přítomnosti, a proto se snaží poukazovat na aktualitu Masarykova poselství.

Kromě toho se prof. Pospíšil analyticky a kriticky věnuje ožehavému tématu náboženského rozměru osobnosti prvního prezidenta. Jeho řešení je inovativní a překvapivé zároveň, protože vůbec nemíní zastírat svou fascinaci Masarykem, což mu ovšem nebrání vyslovovat určité kritiky a výhrady. 

Dílo je adresováno všem zájemcům o tuto jedinečnou postavu našich moderních dějin. Mnoho zajímavého a podnětného tam najdou jak ti, kterým jsou blízké Masarykovy humanitní ideály a jeho pojetí demokracie, tak křesťané všech církví v naší zemi. Kniha vychází u příležitosti 100. výročí vzniku svobodné republiky Čechů a Slováků, protože bez této události by dnes jenom stěží existovala jak Česká, tak Slovenská republika.

Přidat komentář (8 Komentářů)

Pro všechny, které zajímá a kterým není lhostejný osud lidí, kteří nemají střechu nad hlavou, přinášíme pozvánku na zajímavou akci.

formát akce: konference a veřejná debata na téma bydlení a bezdomovectví

místo a čas: KINO VARŠAVA, Frýdlantská 285/16, 460 01 Liberec 1 – 22.11.2017 od 16:00

pořádá:  Agentura pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČR ve spolupráci se statutárním městem Liberec, členové lokálního partnertství Liberec

- vstup volný –

Program:  16:00otevření prostor malého sálu Kina Varšava

BLOK 1: sociální bydlení a Liberec

účastníci: PhDr. Mgr. Ivan Langr (statutární město Liberec), David Valouch (Platforma pro sociální bydlení), Pavel Matějka (Naděje), Martin Chochola (Agentura pro sociální začleňování)

16:15 úvodní slovo: sociální vyloučení, bydlení a bezdomovectví – Mgr. Martin Chochola

16:30 sociální bydlení města Liberce –  PhDr. Mgr. Ivan Langr (náměstek primátora města Liberce)

16:45 Nejdřív bydlet! (Housing first obecně a v Liberci) – David Valouch (PSB)

17:00 – panelová diskuze s účastníky prvního bloku

17:20 – přestávka na kávu / coffee break

BLOK 2: inspirativní přístupy na poli práce s tématem bezdomovectví

účastníci: Pragulic, Nový Prostor, Jakodoma + moderátor

17:40 – destigmatizace bezdomovectví a emancipace – Mgr. Martin Chochola

17:45 – časopis Nový Prostor – o streetpaperech obecně a v ČR zejména

18:00 – Jakodoma a kuchařky bez domova – gender a empowerment v tématu bezdomovectví

18:15 – Pragulic – průvodcování Prahou jinak

18:30 – panelová diskuze s účastníky druhého bloku

+ průběžně v rámci celé akce: anketa, hry, káva a něco navíc

19:30 – oficiální závěr

Je pro vás bydlení téma? Mělo by být tématem pro liberecké politiky? Znáte sociální bydlení? Víte, co je housing first? Potkáváte lidi bez domova? Chcete vyjádřit svůj názor? Pak přijďte na naší akci v Kině Varšava!

dotazy a připomínky směřujte na Martina Chocholu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pozvánku na akci naleznete zde.

Přidat komentář (0 Komentářů)
V úterý 24. října se bude v Liberci debatovat o dluzích a exekucích. Jak se na to dívají dluhoví poradci, exekutoři, zaměstanavatelé nebo třeba novináři? A jak liberecká veřejnost? Přijďte se také podělit o váš názor či zkušenost.


První diskuzní debata tohoto formátu, kterou pořádá Agentura pro sociální začleňování v úterý 24. října 2017 od 17:30 v kulturním prostoru Kino Varšava v Liberci, otevře s libereckou veřejností téma dluhů a exekucí. Připravený podvečerní a večerní program pro obyvatele Liberce i okolních obcí a měst je vyústěním snahy předat dál informace široké veřejnosti o doposud částečně tabuizovaném tématu.

Žijeme v době dluhů a exekucí. Dluhy dnes často bývají chápány jako společenská norma, zatímco jejich nesplácení jako společenské selhání. Dluhy se týkají každého z nás, zároveň každý z nás známe někoho, koho dluhy přivedly do exekuce. Od exekuce nás může dělit krůček. Koho se týká? A jak z toho ven?

Nejen o tom budou spolu s vámi 24. října od 17:30 diskutovat v libereckém Kino Varšava čtyři lidé, kteří zastupují různé zkušenosti a pohledy: SAŠA UHLOVÁ, novinářka (A2larm), která strávila půl roku v nejhůře placených profesích, BARBARA HALÍŘOVÁ, dluhová poradkyně (Úřad vlády ČR), PETR POLANSKÝ, soudní exekutor (Exekutorský úřad Liberec) a JAROSLAV HRABÁK, jablonecký zaměstnavatel (Goja s. r. o.).

Přijďte se jich zeptat na vše, co vás kolem dluhů a exekucí zajímá i štve, nebo se podělit o vlastní zkušenosti.

Debatu moderuje LUKÁŠ HOUDEK, koordinátor vládní kampaně HateFree Culture.

Otevřená debata se koná v úterý 24. října 2017 od 17:30 v kulturních prostorách Kino Varšava. Vstup na akci je zdarma. Více informací o události najdete na našem facebookovém profilu.

Další informace podá:

Radek Hábl, odborník na dluhovou problematiku a autor projektu Mapa exekucí, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602 427 814

Lucie Nemešová, PR Agentury pro sociální začleňování, nTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 725 048 335

Zdroje o dluhové problematice:

Zajímavý pro vás může být odkaz na projekt Mapa exekucí (www.mapaexekuci.cz), kde najdete data o míře zadlužení a předlužení v ČR, včetně libereckého regionu, okresu i samotného města. Ke stažení je zde také kvalitativní výzkum s názvem „Jak zůstat člověk v síti dluhů“, který představuje příběhy lidí v dluhové pasti. Na webu mapy exekucí jsou také dostupné kontakty na dluhové poradny po celé ČR.

Přidat komentář (10 Komentářů)

Zajímá Vás, jak v Českých zemích probíhala kupónová privatizace, fenomén devadesátých let a jeden ze symbolů české restaurace kapitalismu? Kdo neměl možnost shlédnout unikátní snímek Česká cesta na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, bude se na něj moci podívat v Liberci.

Tématem filmu režiséra Martina Kohouta je zrod, průběh a důsledky kuponové privatizace, která se stala určitým symbolem československé ekonomické transformace 90. let. Promítání filmu doplní debata o tzv. „české cestě“ ekonomické transformace. Byla kupónová privatizace legitimním prostředkem změny vlastnických poměrů v zemi? Jsou soukromí vlastníci skutečně odpovědnější než stát? A umíme jako společnost dostatečně reflektovat základy systému, ve kterém žijeme?

Debata proběhne v prostorách kina Varšava v Liberci, ve Frýdlantské ulici, dne 26. září od 19-ti hodin.

 

Vystupující:

Martin Kohout (režisér a sociolog)

Ondřej Lánský (sociolog vyučující na UK a TUL)

Jaromír Baxa (ekonom a zastupitel města Liberec)

 

Vstupné: dobrovolné

 

Pořádá:

Organizační platforma Libereds (https://libereds.wordpress.com/)

ve spolupráci s libereckou Stranou zelených (http://liberec.zeleni.cz/)

 

Informace o filmu Česká cesta:

http://www.csfd.cz/film/391529-ceska-cesta/prehled/

Přidat komentář (2 Komentáře)

Zajímají Vás otázky ohledně možného zneužívání fondů Evropské unie? Zvyšují střety zájmů riziko podvodů? Pokud ano, máte jedinečnou příležitost zúčastnit se semináře, který pořádá Transparency International v úterý 27. června v našem městě! Přijďte se ptát  a diskutovat!

Více informací naleznete v pozvánce.

Přidat komentář (6 Komentářů)

Spolek Čmelák - Společnost přátel přírody, který se už 23 let zabývá zejména praktickou ochranou přírody a revitalizací konkrétních lokalit, pořádá na jedné ze svých lokalit Den otevřených dveří. Přijďte se podívat, jak může vypadat místo cenné pro lidi i pro přírodu.

Jako každý rok vás čeká zajímavostmi a pohodou nabitý den. Organizátoři akce připravují unikátní bádání pro děti i dospělé a samozřejmě i tradiční exkurze. Mokřadem vás letos provedou pohádkové i nepohádkové bytosti, které se budou starat o to, aby vám v Mokřadech Jablonné nic nechybělo, aby nevyhasl táborák, na kterém si budete moci opéci něco k zakousnutí a abyste se mohli o mokřadu kdekoli a cokoli dozvědět.

Akce se koná 27. května 2017 od 10:00 do 17:00. Ke konci dne Čmelák oslaví 23. narozeniny a poohlédne se i po tom, co už má za sebou. Den otevřených dvěří je zdarma, je vhodný úplně pro všechny - od dětí až po seniory. Souběžně se dnem otevřených dveří budou na Jablonném v Podještědí probíhat Zdislavina pouť a městské slavnosti. Oslavy budou probíhat na náměstí, které je pouhých 5 minut pěšky z Mokřadů Jablonné.

 

Přidat komentář (1 Komentář)

Dvě zajímavé akce se dnes odehrají v Liberci. Jedna se bude týkat otázky nad úřadem hlavního architekta v Liberci. Druhá se bude podrobně zabývat kontroverzním podnikáním a metodám odstupujícího ministra financí a miliardáře Andreje Babiše, akce je spojená s promítáním filmu Žlutý baron. Na obě akce přinášíme pozvánky.

Hlavní architekt v Liberci, jaká má být jeho role?
 
Stavitel? Kontrolor? Teoretik? Moderátor? Otevření debaty k záměru zavedení funkce hlavního architekta v Liberci. Veřejnosti budou prezentovány různé varianty zakotvení jeho funkce do chodu města a od toho odvislé kompetence a úkoly hlavního architekta. Společně pak budou tyto modely diskutovány i se zástupci odborné veřejnosti, tedy praktikujících architektů a městských architektů z jiných měst.
 
Účast v debatě přislíbili:
 
Karolína Hrbková, náměstkyně primátora Liberce pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch; Jindřich Felcman, právník specializující se na územní plánování; Jakub Chuchlík, městský architekt v Mnichově Hradišti; pozváni jsou dále zástupci měst, kde již hlavní architekt praktikuje, a také zástupci České komory architektů.
 
Akce se uskuteční v Knihkupectví a antikvariátu Fryč, Pražská 14, 46001 Liberec, a to v úterý 23. května 2017 v 18:00.
 
 

Žlutý baron

V úterý 23. května proběhne v kině Varšava v Liberci v 19:30 promítání hodinového dokumentárního filmu Selský rozum. Zároveň bude představena kniha Žlutý baron a následovat bude debata s autory. 

Kniha Žlutý baron a film Selský rozum se pokoušejí odpovědět na mnoho otázek týkajících se Andreje Babiše: jakým způsobem řídí své firmy, proč přišel do politiky, jaké má s českou politikou další plány, co to znamená "řídit stát jako firmu", a mnoho dalších. Ať už s Andrejem Babišem lidé sympatizují či jsou spíše proti němu, otázky, které autoři pokládají, a odpovědi, se kterými přicházejí, jsou velmi podstatné - o to více v této době, kdy se blíží parlamentní volby.

Proto bych velice ráda vás, členy i podporovatele hnutí Změna, vaše rodiny i přátele pozvala na toto promítání a následnou debatu s autory (vstupné dobrovolné). Pokud by se debaty mohl zúčastnit některý z vašich zastupitelů, velmi bychom si toho vážili.

 

Kdy: úterý 23. května 2017 v 19:30

Kde: kino Varšava, Frýdlantská ulice, Liberec

Přidat komentář (4 Komentáře)

Ve čtvrtek 18. května od 17 hodin proběhne v prostorách Magistrátu města Liberce představení vítězného návrhu projektu Terminál autobusového nádraží a parkovacího domu.

Představíme vám novou podobu autobusového nádraží dle návrhu architekta Petra Stolína, které je plánováno v místě současného nevyhovujícího parkoviště. Taktéž budou zveřejněny ostatní návrhy vybraných autorů. Více v článku Terminál vznikne podle návrhu Petra Stolína.

Nyní máte možnost se vyjádřit, jakou občanskou vybavenost a podobu veřejného prostranství byste na novém autobusovém terminálu uvítali. 

Své podněty nám můžete sdělit na projednání 18. května od 17.00 v přízemí Nového magistrátu nebo přímo na místě proměny našeho města - 29. května od 13.00 do 16.30 na autobusovém nádraží.

Tisková zpráva SML

Přidat komentář (19 Komentářů)

Na nás je, zda chceme žít v zemi, kde si politik může dovolit úplně vše a stále zůstávat ve svém úřadě. Stále ovládat svoji chobotnici politiky, ekonomiky a médií.

Víme, že mnoho lidí ve své tíživé situaci chce volit ty, kteří jim slibují, že bude líp. Ale prosím podívejme se za oponu, ti vládci, kteří nedodržují základní pravidla, jako pan Babiš a Zeman, ti určitě zlepšení nepřinesou. Máme u nás i skvělé osobnosti, které mají základní pokoru a úctu k lidem. Ty hledejme a volme, prosím. Pak bude skutečně líp.

JE TO NA NÁS, KOLIK LIDÍ PŘIJDE VE STŘEDU 17. KVĚTNA V 18 HODIN NA NÁMĚSTÍ DR. E. BENEŠE V LIBERCI. KOLIK LIDÍ POZVEME. JAK BUDEME VOLIT. A JAKÉ TO U NÁS BUDE.

Naše požadavky trvají,
1) Smysluplné odvolání Andreje Babiše - tedy aby ministerstvo neovládal ani přes svého člověka a mohl tam proběhnout nezávislý audit.
2) Ústavní žaloba na prezidenta, nebo jeho odstoupení

----------------------

Zde je text petice, která požadavky podporuje.
Podepisujte na: https://www.petice24.com/proc-proto

Proč? Proto! Petice za odvolání Andreje Babiše a Miloše Zemana

Ústava je víc než koaliční smlouva a prezident nemá být advokátem ministra financí!

Všechno už bylo řečeno a důvodů je tolik, že by už nezbylo místo na podpisy. Není třeba znovu opakovat nic víc než to, že pokud necháme Andreje Babiše a Miloše Zemana, aby na výklad Ústavy aplikovali princip "každý má právo na svůj názor", bude tento princip brzy platit s dovětkem "nesmí ho ale říkat nahlas, pokud nesouhlasí s názorem vůdce".

My, občané České republiky, vyzýváme senátory a poslance, aby bezodkladně učinili veškeré možné kroky k uvolnění Ministerstva financí z vlivu hnutí ANO, aby mohl začít důkladný audit.

a

aby zahájili jednání o ústavní žalobě na prezidenta.

Autorka petice: Šárka Fialová

Přidat komentář (60 Komentářů)

Organizační platforma Libereds si dovoluje pozvat všechny zájemce na debatu o koncentračním táboru Lety u Písku i o celé otázce romského holokaustu, který je palčivým místem české novodobé historie. Debata se uskuteční v prostorách kina Varšava ve čtvrtek 12. ledna od 19 hodin. 

8. srpna 1940 byl v Letech u Písku založen kárný pracovní tábor, později během 2. světové války fungující jako koncentrační tábor. Vládly zde kruté podmínky, vězni byli využíváni na otrockou práci či posíláni transporty do Osvětimi. Lágr, následně určený výhradně pro Romy, řídili čeští četníci. V tomto koncentráku našla svou smrt velká část romského příbuzenstva Jozefa Mikera, jenž v poutavém povídání přiblíží pohnuté příběhy svých rodinných příslušníků a známých z tábora smrti v Letech. V následné diskusi se zamyslíme nad tím, proč byly oběti z Let dlouhou dobu zamlčovány nebo nad tím, zda je tamní výkrmna prasat skutečně důstojnou připomínkou internovaných a zavražděných lidí.


Host: 
Jozef Miker (horník, romský aktivista, finalista projektu Ligy lidských práv Hrdinou může být každý)

Více informací o hostovi:
http://www.hrdinou.cz/105-hrdinu/jozef-miker-94

Pořádá:
Organizační platforma Libereds
https://libereds.wordpress.com/
https://www.facebook.com/libereds

Místo konání:
Kino Varšava, Barrandoff

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;